Латвія вводить режим надзвичайного стану на кордоні з Росією через мобілізацію
Режим НС запроваджують на території Алуксненського, Балвського і Лудзенського районів, строк дії – три місяці. Також закривають пункт пропуску "Педедзе" для подальшого зменшення потоку громадян Росії, а Держприкордонслужбі доручено посилити прикордонний нагляд і перевірку громадян Росії, залучаючи додаткові ресурси інших служб.
Влада Латвії зазначає, що наразі ситуація на латвійсько-російському кордоні стабільна, спокійна і перебуває під суворим контролем, однак у зв'язку з оголошеною в Росії мобілізацією кількість росіян, які бажають покинути свою країну, значно зросла.
"Ми розробили і затвердили урядом плани дій різного рівня, залежно від кількості мігрантів. Кордон уже перебуває під посиленим наглядом, щоб не допустити будь-яких спроб його нелегального перетину. Однак є ризик, що кількість мігрантів може зрости. Щоб прикордонники у разі потреби могли терміново залучити додаткові ресурси – Державну поліцію, Службу державної безпеки та Національні збройні сили – необхідно оголосити надзвичайний стан на кордоні та вжити запобіжних заходів заздалегідь, не чекаючи ескалації ситуації", – цитує пресслужба уряду міністра внутрішніх справ Крістапса Еклонса.
Контекст:
21 вересня президент Росії Володимир Путін оголосив, що підписав указ про часткову мобілізацію в Росії для поповнення військ, які вторглися в Україну. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу уточнив, що призову підлягає майже 300 тис. осіб. Водночас російські ЗМІ повідомляли, що під призов може потрапити 1,2 млн осіб.
Шойгу і Путін стверджували, що мобілізують лише резервістів (тобто громадян, які пройшли строкову службу або навчання на військовій кафедрі у ВНЗ), котрі мають військово-облікову спеціальність і бойовий досвід. Однак в указі цього не задокументовано, і навіть місцева влада у РФ визнає, що мобілізує і "громадян, яких не мають призивати".
Після оголошення Путіним про мобілізацію у кілька разів зросли ціни на авіаквитки з РФ. На автомобільних КПП на кордоні Росії з низкою країн виникли затори через велику кількість охочих виїхати. Зокрема, великі скупчення машин фіксували на кордоні з Фінляндією, Монголією, Казахстаном та Грузією.
Країни Балтії й Польща ще з 19 вересня закрили в'їзд росіянам із короткостроковими шенгенськими візами, окрім низки винятків.