Лавров: Якщо хтось сподівається, що проблеми України вирішаться шляхом відновлення контролю на Донбасі, то це утопія
На думку голови МЗС РФ Сергія Лаврова, вирішення проблеми Донбасу можливе лише на основі Мінських угод.
Проблему війни на Донбасі можна вирішити лише в рамках Мінських угод. Про це заявив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, відповідаючи на запитання інформаційного агентства ТАСС, повідомила прес-служба російського МЗС.
"Ніхто не ставить під сумнів життєздатність і безальтернативність Мінських домовленостей. Це насправді не фігура мовлення, а "сірячинна правда". Нічого кращого не придумано. Якщо хтось сподівається, що проблеми України можуть бути вирішені лише шляхом відновлення повного контролю нинішнього режиму на Донбасі, то це утопія, і це розуміють усі в Європі, зокрема Париж, Берлін і Брюссель", – заявив він.
На думку Лаврова, у Вашингтоні почали розуміти важливість Мінських угод ще за адміністрації президента Барака Обами.
"Від делегування повноважень у повній відповідності до Мінських домовленостей нікуди втекти не вийде. "Нормандська четвірка" зараз займається підготовкою так званої дорожньої карти, яка забезпечить синхронізований, гармонізований рух всіма пунктами, позначеними в Мінських домовленостях, зі зміцнення режиму безпеки та просування політичних реформ", – розповів він.
Лавров також заявив, що українська влада вдається до "хитрощів", аби не виконувати Мінські домовленості. І припустив, що останнє військове загострення було вигідним президенту України Петру Порошенку.
"Провокація не пройшла. Ви знаєте, яку позицію зайняв президент США Дональд Трамп. Він заявив, що хоче розібратися у всьому, що відбувається в Україні і зрозуміти, хто і як поводиться. Вважаю, що це вже великий якісний зсув порівняно з адміністрацією Обами, яка намагалася все вимагати від нас", – підсумував він.
12 лютого 2015 року було підписано Мінські угоди про врегулювання ситуації на Донбасі. В одному з пунктів сказано, що відновлення повного контролю над державним кордоном з боку уряду України має початися в перший день після місцевих виборів і завершитися "після всеосяжного політичного врегулювання". Під врегулюванням мається на увазі проведення виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей на підставі закону України, а також конституційна реформа.
Україна наполягає на тому, що вибори на підконтрольній Києву частині Донецької та Луганської областей повинні пройти за українським законодавством, після виведення російських військових і озброєння, а також взяття під контроль української стороною свого кордону. В іншому разі їх буде визнано грубим порушенням Мінських угод. З цими умовами не погоджуються сепаратисти та Росія, вимагаючи амністії для бойовиків.
Досі тристороння контактна група в Мінську не досягла жодного компромісу щодо проведення виборів на окупованій території, а Верховна Рада не ухвалила відповідного закону.