Лавров заявив, що "нападки" на Сталіна – це частина атаки на минуле Росії
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров прирівняв критику дій радянського диктатора Йосипа Сталіна до атаки на історію Росії та підсумки Другої світової війни. Про це він говорив під час зустрічі з ветеранами у Волгограді 30 серпня, повідомляє російське держагентство ТАСС.
Міністр висловив згоду з тим, що "історію не можна чіпати", і заявив, що "нападки на Сталіна як на головного лиходія, звалювання в одну купу всього, що він зробив у довоєнний час, під час і після війни – це... частина тієї самої атаки на наше минуле, на підсумки Другої світової війни".
Окрім того, він заявив, що збереження пам'яті необхідне для майбутнього зовнішньої політики Росії, "тому що вона завжди спиралася на гідність, правду і справедливість", цитує РБК.
Контекст:
Сталін (справжнє прізвище Джугашвілі) народився 1878 року. Із 1924 року до своєї смерті в березні 1953 року був лідером Радянського Союзу. За Сталіна було створено систему таборів, куди відправляли сотні тисяч політичних в'язнів. Диктатор організував Голодомор в Україні і депортацію кримських татар.
23 серпня 1939 року СРСР і Німеччина вирішили розмежувати сфери впливу у Східній Європі і підписали договір про ненапад. Документ відомий як пакт Молотова – Ріббентропа, за прізвищами міністрів закордонних справ СРСР і Німеччини, які поставили під ним підписи. За тиждень після укладення пакту Німеччина напала на Польщу, що стало початком Другої світової війни. Закінчилася війна 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії.
1941 року Німеччина із союзниками, усупереч договору, вчинила напад на СРСР. Період із 22 червня 1941 року до 9 травня 1945 року в російській історіографії називають Великою Вітчизняною війною.
У РФ стверджують, що СРСР "ніколи не був союзником гітлерівської Німеччини" і що він вимушено підписав договір про ненапад. У МЗС Росії 2019 року заявили, що цей крок дав змогу Радянському Союзу відтермінувати початок війни майже на два роки і зміцнити обороноздатність країни, "тим самим були врятовані сотні тисяч життів".
1 липня 2021 року президент РФ Володимир Путін підписав запропонований ним і ухвалений Держдумою закон про заборону публічного ототожнення ролі СРСР і нацистської Німеччини у Другій світовій війні. Відповідні поправки внесли до федерального закону "Про увічнення перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років".
Раніше Путін неодноразово заявляв про неприпустимість "спотворення історичної пам'яті" про роки Великої Вітчизняної війни і ролі СРСР у ній.