Літаки НАТО охороняють повітряний простір саміту в Молдові, де присутній Зеленський
"Літаки AWACS НАТО можуть виявляти літаки, ракети й безпілотники на відстані сотень кілометрів, що робить їх важливим засобом раннього попередження", – сказала Лунгеску і додала, що Молдова є "близьким і давнім партнером НАТО".
У пресслужбі НАТО нагадали, що у відповідь на широкомасштабне вторгнення Росії в Україну Альянс збільшив свою повітряну присутність у Східній Європі, скерувавши туди додаткові винищувачі, літаки-розвідники й літаки-заправники.
Зокрема, літаки AWACS проводять регулярне патрулювання над Східною Європою і регіоном Балтійського моря для відстеження російських військових літаків поблизу кордонів НАТО.
НАТО має 14 літаків AWACS, які є модифікованими літаками Boeing 707. Літаючи на висоті приблизно 10 км, один літак AWACS може контролювати повітряний простір у радіусі 400 км.
AWACS також регулярно патрулюють небо під час великих міжнародних заходів, включно із самітами НАТО та іншими важливими подіями, такими як міжнародні футбольні турніри чи Олімпійські ігри, зазначили у пресслужбі.
На саміт 1 червня прибув із візитом до Молдови президент України Володимир Зеленський. Перед початком саміту він заявив про готовність України вступити в Альянс – "чекаємо, коли НАТО буде готовий прийняти Україну".
Контекст:
З 31 травня до 2 червня в Молдові триває саміт Європейської політичної спільноти. Як повідомило Reuters, у Європейську політичну спільноту входять держави – члени ЄС, кілька країн, які чекають на вступ у союз, і єдина країна, яка вийшла з блоку, – Великобританія.
Співпрацю в межах Європейської політичної спільноти запропонував президент Франції Еммануель Макрон у травні 2022 року. Новий формат має стати засобом поглиблення відносин між ЄС і його сусідами, зокрема країнами – кандидатами у члени ЄС, такими як Україна і Молдова.
Перший саміт Європейської політичної спільноти відбувся 6 жовтня 2022 року в Празі (Чехія).