Литва готова стати посередником між учасниками протестів у Білорусі та владою – Науседа

У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту
Фото: EPA

Білорусі необхідний діалог між владою і громадянським суспільством із метою проведення демократичних президентських виборів під моніторингом ОБСЄ. Про це заявив президент Литви Гітанас Науседа.

Президент Литви Гітанас Науседа і президент України Володимир Зеленський під час телефонної розмови, яка відбулася 7 вересня, обговорили ситуацію в Білорусі і ймовірну співпрацю між Литвою й Україною в деескалації ситуації в Білорусі. Про це повідомила пресслужба президента Литви.

"Ми з лідером України зійшлися на думці, що діалог між владою і громадянським суспільством Білорусі з метою передання влади та проведення нових, чесних і демократичних президентських виборів під моніторингом ОБСЄ є тим мирним шляхом, який ми бачимо як вихід із ситуації, що склалася", – сказав Науседа.

За його словами, Литва готова взяти на себе провідну роль і стати посередником між учасниками протестів і владою Білорусі. Він зазначив, що це обов'язок Литви як вільної держави – члена ЄС, яка постраждала від репресивних і окупаційних режимів.

У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів, за інформацією опозиції, затримали приблизно 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасникі мітингів.

Литва, Латвія та Естонія 31 серпня першими у світі ввели персональні санкції проти представників влади Білорусі. Балтійські держави зробили персонами нон ґрата 30 білоруських чиновників, зокрема Лукашенка.

Міністри закордонних справ країн Євросоюзу 28 серпня домовилися ввести санкції проти білоруських високопосадовців через фальсифікацію виборів і насильство проти мітингувальників.

Україна ухвалить рішення про санкції проти Білорусі, коли обмеження введе ЄС, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.