Лукашенко: Не подобається літати через безпечну Білорусь – літайте там, де угробили 300 людей

Лукашенко відреагував на скасування авіарейсів через Білорусь
Фото: president.gov.by
Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, після інциденту з пасажирським літаком Ryanair, на борту якого летів опозиційний білоруський журналіст, співзасновник Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич, запропонував усім, кому не подобається літати через "безпечну Білорусь", альтернативний варіант.

Про це повідомив 26 травня телеканал АТН у Telegram.

Після того, як літак рейсу Афіни – Вільнюс із Протасевичем на борту нібито через мінування розвернули від кордону з Литвою в Мінськ, а самого Протасевича затримали, глави країн ЄС вирішили заборонити білоруським авіакомпаніям користуватися європейським повітряним простором, Кабінет Міністрів України ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю, уряд Литви заборонив авіарейси, які проходять через територію Білорусі, Канада рекомендувала своїм авіакомпаніям припинити польоти над Білоруссю.

"Не подобається літати через безпечну Білорусь – літайте там, де угробили 300 людей", – сказав Лукашенко.

Він не уточнив, що має на увазі. Могло йтися про катастрофу Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17 – його збили в небі над Донбасом 2014 року, загинули всі 298 осіб, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади і Нової Зеландії).

Контекст:

Винищувач білоруських ВПС 23 травня за дорученням Лукашенка підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення в Мінську стало повідомлення про мінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали Протасевича і його дівчину Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі).

Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його почали обшукувати і пасажири запитали у нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).

Протасевич увечері 24 травня записав відео, у якому сказав, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.

Паблік NEXTA здобув широку популярність улітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.