Лукашенко пригрозив замінити українськими шахтарями працівників "Беларуськалия", які страйкують. Йому відповів Волинець

Українські шахтарі не будуть штрейкбрехерами, запевнили в Незалежній профспілці гірників
Фото: Дмитрий Брушко / TUT.BY

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що в Україні багато безробітних шахтарів, які зможуть замінити своїх білоруських колег, що страйкують. Голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець записав відео для Лукашенка.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко 21 серпня під час зустрічі з працівниками агрокомбінату "Дзержинський" сказав, що дасть команду директору підприємства "Беларуськалий", співробітники якого оголосили страйк, "не бігати за ними". Про це повідомила БЕЛТА.

"Що ви страйкуєте? Добре, страйкуйте, гаразд. У нас у Солігорську 2 тис. людей, які бажають працювати на "Беларуськалие". Вони прийдуть. Або не вони прийдуть – у всьому світі безробіття. Приїдуть з України шахтарі. Їх море, безробітних", – сказав Лукашенко.

У відповідь на ці слова голова Незалежної профспілки гірників України, народний депутат від фракції "Батьківщина" Михайло Волинець записав відео у Facebook. У ньому Волинець сказав, що українські шахти не укомплектовані.

"Шахтарі – одна з найбільш солідарних каст у світі. Запевняю, що ніхто з українських шахтарів не збирається їхати в Білорусь, щоб виступити в ролі штрейкбрехерів", – підкреслив він.

Українські шахтарі почали записувати відеозвернення до своїх білоруських колег із хештегом #українськіШахтаріНеШтрейкбрехери. Волинець опублікував 22 серпня у Facebook відео шахтаря Павла Голоти.

"Я хотів би запевнити шахтарів із Білорусі, що гірники із Західної України не мають наміру їхати на заробітки для заміни білоруських шахтарів, які вийшли на акції протесту," – сказав він.

17 серпня рудники "Беларуськалия" припинили видобуток руди, працівники вимагають відставки Лукашенка і зміни президента. На загальнонаціональний страйк у Білорусі 17 серпня вийшли також працівники Білоруського металургійного заводу, БелАЗа, Мінського заводу тракторних тягачів, Мінського тракторного заводу та інших. До страйку приєдналися працівники підприємств "Гродножилстрой" і "ГродноПромстрой".

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув  Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину  – впевнену перемогу Тихановської.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.

Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів, проте правозахисники та білоруські ЗМІ повідомляють про більшу кількість жертв. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.

16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.

Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що поки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде. Пізніше він сказав, що нові вибори в Білорусі можливі після ухвалення нової конституції.

17 серпня депутати Європарламенту відмовилися визнавати результати виборів президента Білорусі і заявили, що вважають Лукашенка персоною нон ґрата в Євросоюзі.