Лукашенко про домовленості з Путіним: Росія за першого запиту надасть Білорусі допомогу щодо забезпечення безпеки
Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що провів із президентом РФ Володимиром Путіним тривалу і ґрунтовну розмову і був здивований, наскільки глава Кремля посвячений у те, що відбувається в сусідній країні.
14 серпня на нараді в міністерстві оборони Білорусі президент країни Олександр Лукашенко заявив, що Росія за першого запиту готова надати Білорусі "всебічну допомогу" для гарантування безпеки, повідомило державне агентство БЕЛТА.
Він сказав, що домовився про це з президентом РФ Володимиром Путіним (їхня телефонна розмова відбулася на тлі масових протестів у Білорусі, які тривають сьомий день).
"І ми з ним домовилися: за першого ж нашого запиту буде надано всебічну допомогу щодо забезпечення безпеки Республіки Білорусь, – заявив Лукашенко. – Коли йдеться про військову складову, у нас є договір із Російською Федерацією в межах Союзної держави та Організація Договору про колективну безпеку. Якраз ці моменти підходять під цей договір".
Він назвав сьогоднішню розмову з Путіним тривалою і ґрунтовною.
"Маю сказати, мене навіть трохи здивувало: [він] абсолютно посвячений у те, що відбувається", – сказав президент Білорусі.
На цій самій нараді Лукашенко заявив, що білоруській владі вдасться "утримати ситуацію". "Країну ми нікому не віддамо", – підкреслив глава держави.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій протесту приєдналися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів (за офіційними даними, понад 2 тис. із них уже відпустили), щонайменше дві людини загинули, сотні дістали травми і поранення.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. У США і Європейському союзі заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. ЄС не визнав результатів голосування і повідомив про намір ввести санкції проти білоруської влади.
15 серпня на урядовій нараді Лукашенко сказав, що йому потрібно терміново зв'язатися з Путіним через протести в Білорусі, "тому що це вже загроза не тільки Білорусі". Телефонна розмова відбулася того самого дня. За даними Кремля, Путін і Лукашенко "висловили впевненість, що всі виниклі проблеми буде незабаром врегульовано", і домовилися "зміцнювати союзницькі відносини". Пресслужба Лукашенка не повідомила подробиць розмови, зазначила тільки, що співрозмовники обговорили ситуацію "всередині і навколо Білорусі".
За інформацією головного редактора "Эха Москвы" Олексія Венедиктова, розмова Путіна та Лукашенка тривала понад 45 хвилин.