Лукашенко розповів, як урятував Тихановську і дав їй гроші на життя в Литві

Лукашенко: Штаб Тихановської хотіли підпалити і звинуватити в цьому владу Білорусі
Фото: EPA

Президент Білорусі Олександр Лукашенко повідомив, що штаб білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської хотіли спалити і звинуватити в цьому владу Білорусі.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко розповів історію про те, як білоруську опозиціонерку Світлану Тихановську хотіли спалити під час масових вуличних протестів, а він її врятував, вивіз до Литви і дав $15 тис. на проживання. Про це він розповів під час наради із представниками силового блоку Білорусі 9 жовтня. Трансляцію виступу президента Білорусі вів близький до нього Telegram-канал "Пул Первого".

Штаб опозиції разом із Тихановською, за інформацією Лукашенка, хотіли підпалити і звинуватити в цьому владу Білорусі. Але він скерував туди переодягнених силовиків.

"Тихановська забула, що президент Білорусі її врятував від цієї сакральної жертви", – сказав Лукашенко.

Для охорони штабу Тихановської Лукашенко взяв 120 силовиків, які в цей час розганяли на вулицях протестувальників.

"Було завдання переодягнути наших хлопців з "Альфи" [антитерористичний підрозділ КДБ Білорусі] і водночас акуратно показати, що ми взяли під контроль цей штаб... Задум був типу Одеси – підпалити штаб і звинуватити владу", – розповів він.

За його словами, наступного дня Тихановська зателефонувала Юрієві Караєву і попросилася на прийом.

"Прохання [у Тихановської] було одне. Будь ласка, передайте президенту, я хочу виїхати з Білорусі, буде біда. Ми розуміли. Я дав розпорядження, ми під охороною, за її бажанням, із людьми, яких вона попросила, щоб її супроводжували, вивезли її в Литву, до дітей. Коли вона сказала, що в неї немає грошей там прожити, я розпорядився, щоб із держпідприємства взяли $15 тис. і їй віддали", – навів подробиці білоруський лідер.

Також Лукашенко сказав, що віддав розпорядження посольству Білорусі в Литві, щоб Тихановській допомогли зняти квартиру.

"Але її швидко взяли під контроль спецслужби Литви", – повідомив він.

У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента, на яких, за офіційними даними, переміг Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували впевнену перемогу Тихановської.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів затримали більше ніж 13 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.

Тихановська після виборів була змушена покинути Білорусь. Наразі вона перебуває в Литві.

Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що складання Лукашенком присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави.