Лукашенко сказав, що літак Ryanair не захотіли прийняти у двох українських аеропортах. "Украерорух" спростував

Лукашенко сказав, що і Вільнюс, ні Варшава, ні Львів чи Київ" не захотіли прийняти літак Ryanair
Фото: ЕРА
Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, 26 травня визнав, що повернення до Мінська пасажирського літака авіакомпанії Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса, має нелогічний вигляд, оскільки авіалайнеру залишалося 70 км до Вільнюса.

Про це повідомило агентство БЕЛТА.

За словами Лукашенка, білоруська сторона "вже не очікувала, що літак вирішить повернутися".

Він заявив, що "ні Вільнюс, куди [літак] летів, ні Варшава, ні Львів чи Київ" не захотіли прийняти літак, коли дізналися, що його могли замінувати.

Спікерка держпідприємства "Украерорух" Оксана Ожигова спростувала його слова. Вона розповіла "24 каналу", що повідомлення про необхідність прийняти літак українським диспетчерам не надходило.

"Інформація не відповідає дійсності", – підкреслила Ожигова.

Пресслужба аеропорту "Київ" повідомила ТСН, що аеропорту не надходило запиту на приземлення борту Ryanair.

Глава "Украероруху" Андрій Ярмак повідомив "24 каналу", що протягом 25-хвилинного перебування літака у Львівському районі польотної інформації переговори екіпажу з українськими диспетчерами відбувалися у штатному режимі. Повідомлень про нестандартну ситуацію на борту літака й запитів на зміну плану польоту не надходило із жодних джерел, додав він.

Контекст:

Винищувач білоруських ВПС 23 травня за дорученням Лукашенка підняли "для супроводу" літака Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення в Мінську стало повідомлення про мінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили). Лукашенко вважає, що діяв законно.

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали білоруського опозиційного журналіста, співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчину Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі).

Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його почали обшукувати й пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).

Протасевич увечері 24 травня записав відео, у якому сказав, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську й дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

Глави країн Євросоюзу 25 травня домовилися про розширення санкцій проти Білорусі через затримання Протасевича. За день до цього Європейська рада закликала заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір європейських країн.

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю з 26 травня. МЗС Білорусі надіслав Україні ноту протесту через це "обурливе рішення".

Паблік NEXTA набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.