Лукашенко відповів Макрону на рекомендацію піти у відставку: Сам мав би піти
Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко назвав "незрілим" політиком президента Франції Еммануеля Макрона, який рекомендував йому піти у відставку у зв'язку із протестами в Білорусі.
Президент Франції Еммануель Макрон, який заявив, що президент Білорусі Олександр Лукашенко має добровільно відмовитися від влади, сам повинен піти у відставку.
Таку думку висловив Лукашенко, відповідь якого його пресслужба передала 27 вересня державному білоруському агентству БЕЛТА.
"Як президент країни, виходячи із принципів самого пана Макрона (закладених у його заяві-заклику піти у відставку), хочу сказати, що сам президент Франції, дотримуючись власної логіки, мав би піти у відставку ще два роки тому – коли на вулиці Парижа тільки почали виходити "жовті жилети". Роки йдуть, "жилети" досі на вулицях, пан Макрон, на подив, теж досі на посаді, а Франція стала країною, де масові протести стали звичним явищем", – ідеться в заяві Лукашенка.
Президент Білорусі також нагадав про "проблеми, що періодично виникають у Франції з рухом BLM і мусульманськими протестами в Марселі та Ліоні", і запропонував для цього Мінськ як переговорний майданчик.
"Друге. Як досвідчений політик – незрілому хочу порадити панові Макрону менше дивитися по сторонах і замість цього зайнятися нарешті внутрішніми справами Франції. Принаймні почати вирішувати проблеми, яких у країні накопичилося чимало", – зазначив чинний президент Білорусі.
Він також вважає, що "Макрон занадто багато уваги приділяє одному з екскандидатів у президенти Білорусі".
"З урахуванням того, що цей екскандидат – дама, французький лідер ризикує до внутрішніх проблем Франції дістати ще й особисті – у себе вдома", – ідеться в заяві Лукашенка.
Макрон в інтерв'ю Le Journal du Dimanche, опублікованому 26 вересня, заявив, що у Білорусі криза авторитарної влади, яка "не може прийняти логіки демократії". Президент Франції заявив, що президент Білорусі "має піти".
Лукашенко 23 вересня вшосте обійняв посаду президента. Церемонія інавгурації відбулася у Палаці незалежності в Мінську таємно. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Усупереч вимозі законодавства, церемонії не транслювати по телебаченню.
Інавгурація Лукашенка відбулася на тлі масових акцій протесту, які тривають у країні від 9 серпня. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифікували. За офіційними даними, перемогу здобув нинішній президент країни Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів було затримано приблизно 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів
Після таємної інавгурації Лукашенка жителі Білорусі також вийшли на протести. Проти них міліція застосувала водомети.
Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка. Кулеба заявив, що приведення Лукашенка до присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави.