Лукашенку заборонили брати участь у заходах Міжнародного олімпійського комітету
Міжнародний олімпійський комітет (МОК) ухвалив рішення тимчасово усунути представників Національного олімпійського комітету (НОК) Білорусі від участі в заходах МОК, зокрема Олімпійських ігор. Про це на пресконференції заявив президент МОК Томас Бах, запис брифінгу опубліковано на YouTube-каналі МОК.
"МОК дійшв висновку, що нинішнє керівництво НОК Білорусі не захищає спортсменів від політичної дискримінації... Із цієї причини МОК вжив таких тимчасових заходів. По-перше, виключити нинішніх членів виконкому НОК Білорусі з усіх заходів МОК, зокрема Олімпійських ігор. Це стосується Олександра Лукашенка [який вважає себе президентом Білорусі] як президента НОК і [його сина] Віктора Лукашенка як першого віцепрезидента", – сказав Бах.
Також МОК вирішив зупинити всі фінансові виплати НОК Білорусі, за винятком виплат, пов'язаних із підготовкою білоруських спортсменів до Олімпійських ігор у Токіо і зимових Олімпійських ігор у Пекіні.
Окрім того, МОК зупиняє будь-які обговорення з НОК Білорусі щодо проведення майбутніх заходів.
Із 9 серпня в Білорусі не вщухають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він керує країною з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. За даними Тихановської, загиблих восьмеро.
Лукашенко 23 вересня, як він вважає, знову вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС ввів санкції проти Лукашенка та ще 14 білоруських чиновників. До санкцій долучилася Україна.