Лукашенко заявив, що вуличні акції протесту в Білорусі фінансують західні країни
Білоруський президент Олександр Лукашенко заявив, що західним лідерам потрібно насамперед звертати увагу на проблеми в їхніх країнах.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко вважає, що країни Західної Європи фінансують акції протесту в республіці. Про це він заявив 19 серпня на засіданні Ради безпеки, ідеться на сайті президента Білорусі.
"Західні держави вже безпосередньо, не приховуючи, відкрито заявляють про збір коштів і спрямування їх у Білорусь. Ми це бачимо. Звичайно, ми не можемо відстежити всі кошти, які сюди надходять. Тому що дуже багато коштів надходить готівкою. Але ми це знаємо і на цьому питанні сконцентруємося", – сказав він.
Білоруський президент заявив, що західним лідерам потрібно насамперед звертати увагу на проблеми в їхніх країнах.
"Керівники західних держав пропонують нам переговори, розмови. А в цей час і далі гнуть свою лінію. Ми теж це бачимо, розуміємо, але не сприймаємо. Я хочу, щоб це почули. Вони збираються провести сьогодні або завтра нараду на рівні чи то МЗС, то чи керівників Європейського союзу. Я б просто їм порадив: перш ніж тицяти пальцем у нас, внести до порядку денного своїх нарад питання "жовтих жилетів" у Франції, жахливих заворушень у США. Я б хотів, щоб вони насамперед розглянули протести проти коронавірусної ізоляції в Німеччині, інших країнах Європи", – зазначив Лукашенко.
На його думку, питання Білорусі для західних країн має бути шостим або сьомим пунктом у порядку денному.
"Мені здається, що в цих панів колода в оці. Але вони цього не бачать. Господь із ними", – додав він.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
ЗМІ називали імена щонайменше чотирьох загиблих під час протестів.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Тихановська, яка після виборів поїхала в Литву, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.
Лукашенко не згоден з умовами опозиції, він заявив, що, поки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде.