Лукашенко зупинив участь Білорусі в договорі про скорочення озброєнь у Європі

Самопроголошений президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко підписав закон про зупинення дії ДЗЗСЄ
Фото: EPA

Самопроголошений президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко підписав закон про зупинення дії Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ). Про це йдеться в документі, опублікованому 29 травня на Національному правовому порталі республіки.

"Зупинити дію Договору про звичайні збройні сили у Європі від 19 листопада 1990 року", – зазначено в документі за підписом Лукашенка.

Проєкт цього закону Палата представників Білорусі ухвалила 17 квітня. У документі йшлося про те, що він не передбачає "виходу Білорусі із ДЗЗСЄ і припинення здійснення у збройних силах внутрішніх процедур, пов'язаних із його виконанням".

Білорусь ратифікувала договір 1992 року, тоді ж він набув чинності. ДЗЗСЄ передбачає обмеження сумарних рівнів звичайних озброєнь і техніки за п'ятьма основними категоріями (танки, бойові броньовані машини, артилерія, ударні вертольоти й бойові літаки), а також механізми перевірки дотримання зобов'язань (обмін інформацією і проведення інспекцій).

Контекст:

ДЗЗСЄ, який підписали 19 листопада 1990 року країни НАТО й держави, котрі входили в Організацію Варшавського договору, установлював обмеження на кількість звичайних озброєнь і бойової техніки для країн-учасниць. Договір набув чинності в листопаді 1992 року, уже після розвалу Радянського Союзу.

7 листопада 2023 року Міністерство закордонних справ країни-агресора РФ оголосило про остаточний вихід із ДЗЗСЄ. Країни НАТО засудили таке рішення РФ і зупинили участь у договорі "на стільки, скільки потрібно, відповідно до своїх прав за міжнародним правом". 

Про це також оголосили Німеччина, США й Великобританія. У березні 2024 року з договору вийшла Польща, а у квітні – Молдова.