"Має відповідати стандартам". Байден заявив, що не підтримує вступу України в НАТО за спрощеною процедурою

Українці зробили все, що стосується демонстрації здатності до військової координації, але "є запитання", зазначив Байден
Фото: EPA
Президент США Джо Байден заявив, що не має наміру спрощувати процедуру вступу України в НАТО.

Про це Байден сказав 17 червня перед від'їздом до Філадельфії (штат Пенсільванія), його цитує CNN.

Президента США запитали, чи послаблюватиме він бар'єри для вступу України в Альянс.

Байден категорично відповів "ні". Україна "має відповідати тим самим стандартам", пояснив президент. Тому, продовжив Байден, "я не збираюся полегшувати це завдання".

Глава американської держави, говорячи про перспективи членства України, висловив думку, що "вони [українці] зробили все, що стосується демонстрації здатності до військової координації, але є запитання: чи безпечна їхня система, чи не корумпована вона, чи відповідає вона всім стандартам, які є в усіх інших країн – членів НАТО?"

"Я думаю, що буде [відповідати стандартам]. Я думаю, що може. Але це не відбудеться автоматично", – резюмував Байден.

Axios написав 16 червня, що Байден підтримав вступ України в НАТО за спрощеною процедурою після завершення війни. За словами співрозмовників видання, у разі, якщо це відбудеться, для приєднання до Альянсу Україні не доведеться проходити план дій щодо членства.

Того самого дня Politico проінформувало, що на саміті НАТО, який у липні відбудеться у Вільнюсі (Литва), країни-члени можуть ухвалити рішення про спрощений вступ України в Альянс.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано у Конституції України.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна здобула статус партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.

1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – вказав президент.

В Офісі президента заявили 10 червня, що майбутній вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу.