Макфол: США не зрозуміли, яким величезним завданням буде побудова демократії та ринкової економіки після 70 років комунізму. Це була критична помилка
США вважали себе тріумфаторами після завершення холодної війни і думали, що побудова демократії та ринкової економіки в Росії буде природним процесом, сказав екс-посол США у РФ Майкл Макфол.
Сполученим Штатам потрібно було більше уваги приділити процесу побудови демократії та ринкової економіки в Росії після розпаду СРСР, сказав екс-посол США у РФ Майкл Макфол в інтерв'ю "Голосу Америки", розшифрування якого опублікувало "Радио Свобода".
"По суті, головна помилка, якої американці припустилися, – ми не зрозуміли тоді, у 1991–92 роках, яким величезним завданням буде побудова демократії та ринкової економіки після 70 років комунізму. Ми трохи вважали себе тріумфаторами після цієї холодної війни, вважали, що це буде природний процес. Я вважаю, треба було залучити більше ресурсів, більше уваги приділити цьому процесу. Це була критична помилка. Ми зробили це після Другої світової війни в Німеччині, Японії, тому що ми вважали, що це стратегічні інтереси Америки, щоб ті країни консолідували демократію, стали частиною нашого альянсу", – зазначив він.
Макфол додав, що у Росії США цього не зробили почасти тому, що вважали за необхідне зосередити увагу на власній країні.
"Ще одна причина, чому це сталося – не було противника на схід від Росії. Пам'ятаєте, у Другій світовій війні був противник на схід від Німеччини – це Радянський Союз. Ми боялися, що Німеччина потрапить під вплив Радянського Союзу, тому ми так багато зробили для німецького суспільства. Але зараз такої загрози не було. Ми послабили свою увагу – я думаю, це була помилка", – заявив екс-посол.
Він підкреслив, що в часи адміністрації екс-президента США Барака Обама між Вашингтоном і Москвою був період певного перезавантаження, але воно закінчилося.
"Усе змінилося із двох причин: це поєднання двох факторів. Перше: Володимир Путін повернувся як президент, його не цікавило, щоб відносини були вигідні для всіх, він ставиться до світу як до гри, де хто кого. Якщо це плюс два для Америки, значить це мінус два для Росії, з його погляду. Друге: якраз коли він балотувався у президенти у 2011 році, у той самий час були вибори до парламенту, і їх фальсифікували. Але цього разу фальсифікація стала відома населенню: "ВКонтакте", смартфони, Twitter тощо. Почалися масові демонстрації на вулицях Москви та інших міст, 10–50 тис. осіб там і сям", – зазначив він.
Макфол додав, що Путін намагався придушити протести і звинувачував США у причетності до них.
"Саме тоді він оголосив їх ворогами Росії, казав, що вони маріонетки, підтримуванія Заходом, Америкою, Обамою і мною, ми намагаємося влаштувати революцію в Росії. Я думаю, що це було переломною точкою. Точно так само виходили люди на демонстрацію в Києві, і це привело до скинення того уряду. Потім анексія Криму, підтримка сепаратистів на сході України... Це був кінець ери після холодної війни", – сказав екс-посол.
На його думку, зараз між РФ і США період "гарячого миру".