Меркель пояснила, чому лідери ЄС обговорюють ситуацію в Білорусі з Путіним

Меркель: Ми б хотіли говорити з Білоруссю, але президент Лукашенко досі ні з ким не розмовляв
Фото: EPA

Під час розмови із президентом РФ Володимиром Путіним лідери Євросоюзу висловлюють чітку позицію: народ Білорусі повинен мати можливість самостійно вирішити свою долю, підкреслила канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

Лідери європейських держав обговорювали ситуацію в Білорусі із президентом РФ Володимиром Путіним, тому що білоруський президент Олександр Лукашенко не захотів вести з ними діалог. Про це 20 серпня на пресконференції із президентом Франції Еммануелем Макроном сказала канцлерка Німеччини Ангела Меркель, повідомляє "Укрінформ".

"Ми говоримо з Росією. Ми б хотіли з Білоруссю, але президент Лукашенко досі ні з ким не розмовляв", – сказала канцлерка.

Вона зазначила, що під час розмови з Путіним лідери висловлюють чітку позицію: народ Білорусі повинен мати можливість самостійно вирішити свою долю; потрібен діалог між опозицією і владою за посередництва, наприклад, ОБСЄ.

Меркель і Макрон обговорювали ситуацію в Білорусі з Путіним під час телефонних розмов 18 серпня.

19 серпня Меркель заявила, що намагалася поговорити з Лукашенком, але він відмовився.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину  – впевнену перемогу Тихановської.

Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.

Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.

16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.

Тихановська сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори. 14 серпня вона оголосила про створення координаційної ради для передання влади в Білорусі. 18 серпня у штабі Тихановської повідомили, що координаційна рада готова до перемовин із Лукашенком.

Чинний глава держави сказав, що не погоджується на проведення повторних виборів, і звинуватив координаційну раду опозиції у спробі захоплення влади.

ЄС не визнав результатів виборів у Білорусі й вирішив ввести санкції проти причетних до насильства та фальсифікацій.