Меркель: Відповідальність за концтабори часів Другої світової війни несе Німеччина

Меркель: Це були концтабори, відповідальність за які несе Німеччина
Фото: EPA

Співпраця Польщі й Німеччини залишається "стабільною", незважаючи на деякі розбіжності, зазначила канцлер Німеччини Ангела Меркель.

Відповідальність за Голокост й інші злочини нацистського режиму лежить на Німеччині. Про це заявила канцлер країни Ангела Меркель у щотижневому відеоподкасті, оприлюдненому на сайті німецького уряду 10 лютого, коментуючи поправки до польського закону про Інститут національної пам'яті.

Меркель зазначила, що не має права втручатися в польське законодавство.

"Це були концтабори, відповідальність за які несе Німеччина, ця відповідальність зберігається, і кожен новий уряд Німеччини буде продовжувати нести цю відповідальність", – сказала канцлер.

Вона зазначила, що тільки на такій основі Німеччина може побудувати хороші відносини не тільки з Польщею, але й з іншими країнами світу.

Канцлер додала, що співпраця Польщі й Німеччини залишається "стабільною", незважаючи на деякі розбіжності.

26 січня польський Сейм проголосував за поправки до закону про Інститут національної пам'яті. У ніч на 1 лютого документ схвалив польський Сенат. 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав ініціативу і надіслав її в Конституційний суд, щоб той перевірив, чи вона не обмежує свободи слова і переконань.

Поправки передбачають кримінальне покарання за публічні звинувачення на адресу Польщі у злочинах, скоєних під час Голокосту, у пособництві нацистській Німеччині, військових злочинах або злочинах проти людяності. Заборонено використовувати словосполучення "польський табір смерті" під час опису концтаборів, що існували на території окупованої Німеччиною Польщі.

Також закон встановлює кримінальну відповідальність за заперечення участі українських націоналістів і членів українських організацій, які співпрацювали з німецьким Третім рейхом, у злочинах проти поляків в 19251950 роках.

Будь-якого громадянина країни або іноземця, який порушує ці норми, буде засуджено до виплати штрафу або тюремного ув'язнення строком до трьох років. Виняток зроблено для художніх творів і наукових дискусій.

Документ засудили Україна, США, Ізраїль і Франція. В ОБСЄ вважають, що він обмежує свободу вираження поглядів.