Міністр оборони Латвії: Російські ракети, які впали в Польщі, не активізують ст. 5 договору НАТО
За словами Калніньша, НАТО і польська сторона обов'язково засудять Росію, проте, найімовірніше, ст. 5 договору між країнами-учасницями, яка передбачає колективну оборону, не спрацює, а інцидент урегулюють завдяки переговорам між залученими сторонами.
Міністр оборони Пабрікс також визнав, що зараз немає підстав для реалізації ст. 5, проте може спрацювати ст. 4 договору, яка передбачає спільні консультації, коли, на думку будь-якої з держав-членів, порушено її територіальну цілісність, політичну незалежність чи безпеку.
Водночас Пабрікс підкреслив, що те, що сталося, – очевидний злочин.
"Події не можуть залишитися непоміченими. Одна з можливостей – домовитися між членами НАТО й Польщею щодо забезпечення додаткової протиповітряної оборони, зокрема на частині території України", – сказав він.
Контекст:
Приблизно о 15.40 за місцевим часом (16.40 за Києвом) 15 листопада в селі Переводів Грубешівського повіту Люблінського воєводства за 5 км від кордону з Україною пролунав вибух на території зернопереробного підприємства. Загинуло двоє людей. За даними ЗМІ, на території села впало дві ракети. Офіційного підтвердження цієї інформації наразі немає.
Прем'єр-міністр Матеуш Моравецький терміново скликав засідання комітету Ради міністрів у справах національної безпеки і оборони. Прессекретар уряду Польщі Пьотр Мюллер повідомив PAP, що засідання скликали після консультацій із президентом через "кризову ситуацію".
Вибух у Польщі пролунав у момент масованого обстрілу території України російськими окупантами. Приблизно о 14.40 по всій території України (за винятком окупованого Криму) було оголошено повітряну тривогу. Її почали скасовувати після 18.00.
За попередніми даними Повітряних сил Збройних сил України, окупанти випустили по території України понад 90 крилатих ракет і 10 дронів-камікадзе. Система ППО України збила 73 ракети й усі дрони. Водночас у низці регіонів були влучання. За інформацією Офісу президента України, пошкоджено 15 об'єктів енергетичної інфраструктури. Це була найбільша атака на енергетичну систему України від початку війни, повідомили в Міністерстві енергетики.
У міноборони Росії заявили 15 листопада в Telegram, що нібито їхні військові не стріляли по цілях біля українсько-польського кордону.
США "відомо" про інцидент з імовірним падінням ракет на території Польщі, інформацію перевіряють, заявив 15 листопада прессекретар Пентагону Пет Райдер. Водночас неофіційно у Вашингтоні підтвердили, що ракети, які впали, були російськими.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що російський ракетний удар по Польщі – удар по колективній безпеці, і закликав діяти.