Міністри закордонних справ ЄС обговорять санкції проти Росії через загрозу для України – ЗМІ
Співрозмовник агентства розповів, що попри те, що європейські дипломати прагнуть знайти шлях до деескалації ситуації, "іноді треба говорити м'яко, але тримати при собі якусь палку".
Міністри закордонних справ ЄС також мають намір обговорити економічну та гуманітарну ситуацію, яка погіршується в Афганістані після виведення влітку військ США і НАТО.
За словами високопоставленого представника ЄС, нещодавня агресія Китаю та митні санкції проти Литви після спроби Вільнюса налагодити тісніші зв'язки з Тайванем також обговорюватимуть на зустрічі.
Той самий посадовець підтвердив, що Європейський союз уперше накладе санкції на ПВК "Вагнер" за її діяльність у Сирії, Україні та Лівії і ймовірні порушення прав людини.
Контекст:
2021 року російсько-український конфлікт загострився. Навесні Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ знову почали повідомляти, що Росія стягує війська до кордону з Україною.
21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, причому атака буде "набагато більш руйнівною, ніж будь-яка раніше". За його оцінкою, поблизу українського кордону зосереджено приблизно 92 тис. російських військовослужбовців.
У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", та звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні. 7 грудня президенти Росії та США Володимир Путін та Джо Байден провели двогодинну розмову захищеним каналом відеозв'язку. У Білому домі заявили, що Байден висловив "глибоке занепокоєння" Сполучених Штатів та їхніх європейських союзників у зв'язку з нарощуванням Росією сил навколо України. Байден попередив Путіна про "рішучі економічні та інші заходи" у разі вторгнення в Україну.
Путін під час розмови заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в отриманні надійних, юридично зафіксованих гарантій, що виключають розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він. У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо можливого вступу України до НАТО.