Мироненко про суд у Гаазі: У глибині душі, якщо є хоча б три звивини, росіяни розуміють, хто порушив чиї кордони
Російські ЗМІ не будуть детально висвітлювати суд в Гаазі, оскільки суд повинен оперувати конкретними фактами, що руйнують уявлення про війну на Донбасі, вважає керівник Центру українських досліджень Інституту Європи РАН Віктор Мироненко.
Розгляд позову України до Росії в Міжнародному суді ООН є надзвичайно важливим. Таку думку висловив керівник Центру українських досліджень Інституту Європи РАН Віктор Мироненко в інтерв'ю УНІАН.
"Відчуття своєї правоти чи неправоти – це дуже сильна ознака. Тим паче, що в російській культурі, в українській культурі цей потяг до якоїсь справедливості... це є в характері. Російська людина, при всіх її недоліках, усе-таки дуже чутлива в цьому аспекті", – зазначив він.
Експерт навів цитату з твору "Борис Годунов" Олександра Пушкіна: "Нельзя молиться за царя Ирода – Богородица не велит"
"Як би не була людина дезінформована масовою пропагандою, все-таки відчуття якоїсь несправедливості, я впевнений, у думаючих людей залишається, не у всіх. Що б вона не казала, як би вона не намагалася не сваритися з владою і улестити владу. Але у глибині душі, якщо є хоча б три звивини, людина розуміє, хто порушив чиї кордони, хто перебуває на чиїй території і хто, як то кажуть, першим почав", – підкреслив Мироненко.
Він додав, що громадська думка також має значення, і про неї піклуються.
"Гаазький суд, як будь-який суд і будь-який захід, в якому потрібно оперувати фактами, оперувати конкретними речами, – це не той випадок, який охоче висвітлюватимуть ті ЗМІ, які мають завдання сформувати лише певну, заздалегідь встановлену думку про те, що там відбувається", – розповів керівник Центру українських досліджень.
На думку Мироненка, українська сторона вже накопичила достатній фактаж для подачі в суд.
"Це трапляється окремими шматками... Називають імена, називають військові частини навіть... Потрібно це зводити до якогось загального формату. До речі, я думаю, що позов, поданий Україною до Міжнародного суду ООН, переслідує і цю мету", – розповів він.
Водночас експерт додав, що позов у Гаазі ніяк не завадить російській "партії війни" продовжувати агресію.
"Інша справа, що для російських політиків загалом, адже не всі російські політики, хоча вони й мовчать, думають про те, що те, що відбувається, корисне для Росії... Ні. Для якихось змін, для якоїсь корекції громадської думки в Росії на експертному рівні і на рівні масової свідомості цей позов дуже важливий", – підсумував він.
Позов України в Міжнародний суд ООН було подано 16 січня. Київ вимагає засудити акти тероризму на Донбасі, включно зі збитим рейсом MH17, і в Харкові, а також зобов'язати Росію виплатити компенсації, розмір яких у позові не вказано. Крім цього, суду пропонують залучити до відповідальності офіційних осіб, винних, на думку позивачів, у підтримці тероризму.
Інший блок претензій у позові стосується порушень прав кримських татар і українців з боку окупаційної влади Криму. Україна просить Міжнародний суд ООН на час розгляду справи, як захід забезпечення позову, заборонити РФ здійснювати будь-які кроки, які погіршують ситуацію.
У Києві припускають, що розгляд позову займе п'ять–сім років.