Між банками Ірану й Росії встановлено прямий зв'язок – керівник Центробанку Ірану
Електронні системи передавання фінансових повідомлень Ірану (SEPAM) і Банку Росії (SPFS) тепер пов'язані.
За словами Фарзіна, так було зроблено перший крок до виконання плану спільних дій щодо банківської співпраці між центральними банками двох країн, підписаного торік.
Він заявив, що "канал між Іраном і рештою світу відновлюється", і додав, що іранська банківська мережа також матиме прямий зв'язок зі 106 іншими іноземними банками.
Цей крок допоможе трейдерам і банкам із двох країн "закласти основу для розширення співробітництва і трансакцій, не порушуючи санкцій", заявив Мохсен Карімі, заступник керівника CBI у міжнародних справах.
Прогнозують, що всі іранські банки за кордоном та іноземні банки, пов'язані з російською SPFS, зокрема понад 100 установ у 13 різних країнах, зможуть спілкуватися й обмінюватися повідомленнями з банками в Ірані.
Агентство Tasnim звернуло увагу, що Іран і Росія, щодо яких діють американські санкції, останнім часом "зміцнили свої двосторонні політичні й економічні зв'язки, прагнучи протистояти діям США".
Контекст:
Росія забезпечує "безпрецедентний рівень" військової й технічної підтримки Ірану в обмін на постачання Тегераном зброї для війни в Україні, повідомив 9 грудня 2022 року американський телеканал NBC. 10 грудня британська розвідка зазначила, що Іран став головним військовим "покровителем" Росії. За цими даними, РФ хоче отримати від Ірану сотні балістичних ракет.
Росія застосовує в Україні щонайменше три види іранських БПЛА – дрони-камікадзе Shahed-136, Shahed-131 і багатоцільові БПЛА Mohajer-6.
МЗС України звинуватило Іран у співучасті у злочині агресії РФ проти України через постачання Тегераном зброї Росії й ініціювало розрив дипломатичних відносин з Іраном.
Восени 2022 року ЗМІ повідомляли, що Іран готується надати Росії нову партію зброї для використання у війні проти України, до якої входять, крім ударних безпілотників, балістичні ракети з підвищеною точністю класу "земля – земля".
Ізраїльський "12 канал" із посиланням на західну розвідку повідомив наприкінці грудня 2022 року, що як плату за постачання в Росію іранських дронів-камікадзе Тегеран отримає від Москви до 24 винищувачів Су-35. Іранські пілоти вже вчаться літати такими літаками, зазначали ЗМІ.
Поки, за даними української військової розвідки, Тегеран не передав Росії ракет. Однак глава МЗС України Дмитро Кулеба на початку січня 2023 року говорив, що переговори між ними щодо цього, імовірно, тривають.