Між Ізраїлем та Італією – скандал. Уперше за століття латинського патріарха не пустили у Храм Гробу Господнього

Храм Гробу Господнього закритий через війну проти Ірану, уряд Ізраїлю назвав недопуск патріарха до святині турботою про його безпеку
Фото: ЕРА

Уранці 29 березня ізраїльська поліція не пропустила до Храму Гробу Господнього латинського патріарха П'єрбаттісту Піццабаллу й кустодія Святої землі Франческо Ієльпо. Про це священнослужителі повідомили у спільному пресрелізі.  

Обидва йшли до храму для меси, яку планували провести приватно (не урочисто), коли їх змусили повернутися, зазначили в тексті. 

"Уперше за багато століть главам церкви не дозволили відслужити месу у Вербну неділю у Храмі Гробу Господнього", – наголосили в релізі й назвали інцидент "серйозним прецедентом", який нібито свідчить про зневагу до почуттів вірян. 

"Глави церков діяли з повною відповідальністю й із самого початку війни дотримувалися всіх накладених обмежень: публічні зібрання скасували, відвідування заборонили, а також організували трансляцію урочистостей для сотень мільйонів вірян у всьому світі, які в ці великодні дні звертають свої погляди на Єрусалим і Храм Гробу Господнього", – додали автори повідомлення. 

Через недопуск патріарха й кустодія до храму глава МЗС Італії Антоніо Таяні доручив італійському послу в Ізраїлі висловити владі Ізраїлю протест. Він назвав інцидент неприпустимим. Обурилася цим і прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, додає ANSA.

Недопуск засудив президент Франції Еммануель Макрон, а верховна представниця ЄС із питань безпеки й зовнішньої політики Кая Каллас закликала гарантувати свободу віросповідання для всіх конфесій у Єрусалимі. 

На тлі скандалу канцелярія прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху повідомила, що в забороні не було злого наміру, повідомляє CNN. Через війну США й Ізраїлю проти Ірану Храм Гробу Господнього закритий, писали ЗМІ в березні. Поліція Ізраїлю заявила, що з міркувань безпеки закрито всі святі місця у Старому місті в Єрусалимі. Особливо це стосується місць, де немає укриттів. 

Нетаньяху повідомив, що лише протягом останніх кількох днів Іран обстрілював балістичними ракетами святі місця в Єрусалимі. Під час одного з ударів, за його словами, уламки ракет упали за кілька метрів від Храму Гробу Господнього. Патріарха Піццабаллу просили утриматися від богослужіння у храмі "з особливої турботи про його безпеку", зазначив Нетаньяху. 

"Хоча я розумію цю турботу, щойно я дізнався про інцидент із кардиналом Піццабаллою, я доручив владі забезпечити патріарху можливість проводити богослужіння так, як він бажає", – продовжив він, додавши, що заборона відвідування святих місць у Єрусалимі поширюється на представників усіх конфесій.