"Моя відповідь – так". Байден заявив, що підтримує виключення Росії із G20
"Моя відповідь – так", – сказав Байден, коли його запитали, чи потрібно виключити із G20 Росію.
Байден повідомив, що цю тему порушували на зустрічах із союзниками в Бельгії, і підкреслив, що це рішення мають ухвалити всі члени G20.
Президент США вважає, що якщо Індонезія, яка цього року приймає саміт G20, та інші країни-члени (він не назвав їх) не погодяться з виключенням Росії, то на зустрічах "Великої двадцятки" має бути Україна. Байден уточнив, що теж порушував це питання в розмовах із союзниками.
Найближчий саміт G20 має відбутися в листопаді в Індонезії, повідомляють на сайті G20. За даними агентства Reuters, президент РФ Володимир Путін розглядає можливість його відвідування. Амбасадорка Росії в Індонезії Людмила Воробйова сказала, що це залежатиме від багатьох факторів, зокрема від ситуації з COVID-19, але "поки що він хоче".
Радник Байдена з національної безпеки Джейк Салліван заявив 22 березня, що США обговорюватимуть із союзниками питання про статус Росії в G20. "Що стосується питання про G20, я просто скажу таке: ми вважаємо, що Росія більше не може як завжди вести справи в міжнародних інститутах і в міжнародній спільноті", – цитує його "Голос Америки".
Питання про виключення Росії з G20 виникло у зв'язку з її нападом на Україну. Польща запропонувала включити себе до цієї організації замість РФ. Представники польського уряду стверджують, що ідея настільки сподобалася Сполученим Штатам, що вони готові покинути організацію та створити нове об'єднання.
Проти виключення РФ публічно виступив Китай. Спікер міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь заявив, що Росія "є важливим членом G20, і жоден інший учасник не має права виключати її [з об'єднання]".
Для виключення РФ із G20 потрібна згода всіх членів.
Контекст:
Росію виключили з "Великої вісімки" (у G7 залишилися США, Канада, Італія, Франція, Німеччина, Великобританія та Японія) 2014 року, невдовзі після анексії Криму та початку збройної агресії на Донбасі. Однак вона, як і раніше, є членом G20.
Наразі у "Велику двадцятку", крім Росії та країн G7, входять Аргентина, Австралія, Бразилія, Індія, Індонезія, Китай, Мексика, США, Туреччина, Франція, Південна Корея, ПАР, Саудівська Аравія та Європейський союз.