Москва відреагувала на події в Сирії і зробила заяву про Асада
Міністерство закордонних справ країни-агресора Росії, яка підтримувала правління Башара Асада в Сирії, заявило 8 грудня, що Москва з "надзвичайною стурбованістю" стежить за "драматичними подіями в Сирії". Текст заяви оприлюднили на сайті МЗС.
У відомстві заявили, що Асад, про місцеперебування якого невідомо з учорашнього вечора (інформували, що він міг загинути), "ухвалив рішення покинути президентську посаду й вилетів із країни, давши вказівку здійснити передання влади в мирний спосіб".
Він нібито зробив це внаслідок переговорів "із групою учасників збройного конфлікту" в Сирії.
"Росія в цих переговорах участі не брала", констатувало МЗС, запевнивши, що Москва "контактує з усіма угрупованнями сирійської опозиції".
Контекст:
Воєнний конфлікт у Сирії триває із 2011 року. У бойових діях у різний час брали участь урядові сирійські війська, опозиційні сили, радикальні ісламісти, курди, бойовики "Ісламської держави", а також збройні сили РФ, США, Ірану й Туреччини.
Наприкінці листопада 2024 року опозиційні Асаду угруповання розпочали наступ на Алеппо, друге за величиною місто Сирії, яке урядові війська контролювали із 2016 року. 30 листопада влада Сирії оголосила про "тимчасове виведення військ" з Алеппо для нібито підготовки до контрнаступу.
1 грудня російська авіація уперше із 2016 року завдала ударів по Алеппо, але наступ опозиції тривав. 5 грудня повстанці увійшли в Хаму, стратегічно важливе місто на півдні країни, відрізавши війська, лояльні Асаду, від головного маршруту, який з'єднує Дамаск з Алеппо.
7 грудня з'явилася інформація, що вони наближаються до Дамаска, а Асад утік зі столиці. Його дружина й діти, за даними WSJ, полетіли до країни-агресора Росії минулого тижня. Уранці 8 грудня сирійські повстанці заявили про звільнення Дамаска.
Башар Асад на посаді президента Сирії замінив власного батька. Хафез Асад обіймав цю посаду 29 років (у 1971–2000 роках), його син – ще 24.