МЗС Росії висловило протест послу США через публікації про протести на підтримку Навального

МЗС РФ заявило про намір надіслати ноту протесту США
Фото: Russian Foreign Ministry – МИД России / Facebook
Заяву офіційного представника Держдепу США Неда Прайса із закликом звільнити всіх росіян, затриманих під час акцій протесту на підтримку російського опозиціонера Олексія Навального, і попередження для громадян США, опубліковані напередодні й у день акцій протесту, у Росії, згідно із заявою МЗС країни, вважають "втручанням у внутрішні справи".

Міністерство закордонних справ Росії висловило протест послу США у РФ Джону Саллівану. Про це представниця МЗС РФ Марія Захарова заявила в ефірі "Первого канала" 25 січня.

"Американській стороні заявили рішучий протест у зв'язку з поширенням посольством США в Росії в соціальних мережах і на інтернет-ресурсах постів із підтримкою незаконної акції в низці російських міст", – сказала вона.

23 січня на сайті посольства США в Росії опублікували заяву офіційного представника Держдепу США Неда Прайса із закликом звільнити всіх росіян, затриманих під час акцій протесту на підтримку російського опозиціонера Олексія Навального. За день до цього – попередження про протести, у якому йшлося про те, що у РФ готують проведення мітингів на підтримку "опозиційного активіста". У зв'язку із цим громадян США закликали уникати скупчень людей і утриматися від участі в мітингах. Також у публікації було зазначено локації, де планували акції.

Захарова заявила, що "російська сторона розглядає ці матеріали, а також заяву Держдепартаменту США як пряме втручання у внутрішні справи країни".

Вона сказала, що Росія надішле ноту протесту США "через участь їхніх інтернет-платформ у масовому розповсюдженні фейків на тлі несанкціонованих протестів".

23 січня по всій Росії провели акції протесту на підтримку Навального. У штабі політика заявили, що в мітингах по всій країні брало участь 250–300 тис. людей. Затримали, за даними правозахисників, понад 3,6 тис. осіб у 125 містах, зокрема майже 200 неповнолітніх.

Керівник штабів Навального анонсував на 31 січня нові акції протесту в Росії.

Навальний із серпня 2020 року проходив лікування і реабілітацію в Німеччині. Літак, яким він летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську 20 серпня через погіршення стану політика. Навальний спочатку був у лікарні в Омську, а 22 серпня його доправили до берлінської клініки "Шаріте".

Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який взяли у політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції.

Навальний був у комі протягом 18 днів. 22 вересня політика виписали із клініки.

У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.

15 жовтня Європейський союз запровадив санкції проти шести російських посадовців через отруєння Навального. До санкцій приєдналася Великобританія.

17 січня 2021 року Навальний повернувся в Росію, де його відразу ж затримали у справі "Ів Роше". Ще 2014 року в межах цієї справи опозиціонеру дали 3,5 року умовно, і до 29 грудня 2020-го він перебував на випробувальному строці. Він мав не рідше ніж двічі на місяць приходити на реєстрацію в органи Федеральної служби виконання покарань, проте із серпня до січня пробув у Німеччині. Тепер умовний строк йому можуть замінити на реальний.

18 січня Навального заарештували на 30 діб.