МЗС Великобританії викликало радника-посланника посольства Росії. З ним обговорять причетність третього росіянина до отруєння Скрипаля

У британське МЗС збираються викликати й російського посла
Фото: Foreign, Commonwealth & Development Office / Facebook
Радника-посланника посольства Росії у Великобританії Івана Володіна 21 вересня викликали в міністерство закордонних справ Великобританії. Про це російське диппредставництво повідомило ТАСС.

На момент публікації новини у пресслужбі посольства РФ зазначили, що Володін уже поїхав у міністерство.

Представник прем'єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона сказав Reuters 21 вересня, що у британське МЗС викличуть також російського посла Андрія Келіна.

Із російськими дипломатами хочуть обговорити винесені обвинувачення третьому фігуранту справи про отруєння колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки Юлії у британському Солсбері нервово-паралітичною речовиною "Новачок", громадянину Російської Федерації, відомому як Сергій Федотов.

Якщо підозрювані в цій справі виїдуть за межі Росії, Британія зробить усе можливе, щоб затримати їх, екстрадувати і притягнути до відповідальності, заявив представник Джонсона.

Британська поліція повідомляла, що Федотов – це псевдонім Дениса Сергєєва, співробітника російської військової розвідки (ГРУ).

Контекст:

Сергія Скрипаля та його доньку Юлію госпіталізували із симптомами отруєння у британському Солсбері 4 березня 2018 року. Згодом обоє вийшли з критичного стану. Постраждав також поліцейський Нік Бейлі, який одним із перших прибув на місце інциденту.

Британське слідство з'ясувало, що під час замаху використовували розроблений у Росії нервово-паралітичний агент "Новачок". Правоохоронці вважають, що речовину нанесли на ручку вхідних дверей будинку, у якому жив Скрипаль.

У червні 2018-го після отруєння "Новачком" госпіталізували жителів сусіднього Еймсбері Чарлі Роулі та його подругу Дон Стерджесс. Пара відвідувала сади королеви Єлизавети в Солсбері. Роулі повідомив слідчим, що знайшов флакон із рідиною, вирішив, що це парфуми, і дав його Стерджесс. Та нанесла рідину собі на обличчя і зап'ястя. Стерджесс не вижила.

У вересні 2018 року у прокуратурі Великобританії назвали прізвища підозрюваних у нападі на Скрипалів – це росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов. Тодішня прем'єр-міністерка країни Тереза Мей підкреслила, що вони є офіцерами Головного розвідувального управління, яке підпорядковується міністерству оборони Росії.

Двоє чоловіків, чиї фото опублікувала британська прокуратура, заявили в телеінтерв'ю, що дійсно були в Солсбері в березні, але їздили туди винятково на екскурсію. Свою причетність до отруєння й роботи на ГРУ вони заперечували.

У розслідуванні групи Bellingcat і The Insider стверджували, що людина, відома під прізвищем Боширов, – це полковник Головного управління Генштабу РФ Анатолій Чепіга. Також було оприлюднено результати другого розслідування, згідно з яким справжнє ім'я Петрова – Олександр Мішкін. Він – військовий лікар, випускник Військово-медичної академії імені Кірова.

У жовтні 2018 року ЗМІ повідомили, що до отруєння Скрипаля причетний ще один чоловік – офіцер російської розвідки Сергій Федотов, який міг керувати операцією.

У 2020 році газета Sunday Times із посиланням на високопоставлені джерела в уряді повідомляла, що Скрипалі переїхали до Нової Зеландії. Офіційного підтвердження ця новина не дістала.