"Надзвичайно недружні жести". Мінськ відповів Україні на невизнання Лукашенка президентом
Білоруські дипломати вважають заяви посадовців України високого рангу щодо легітимності президента Білорусі Олександра Лукашенка надзвичайно недружніми жестами.
Білорусь назвала ймовірні санкції з боку України і невизнання Олександра Лукашенка президентом недружнім жестом і спробою втручання у внутрішні справи країни. Про це повідомили в посольстві Білорусі в Україні 1 жовтня після зустрічі представника посольства в Міністерстві закордонних справ України.
"Заяви Верховної Ради України, Офісу президента України, міністра закордонних справ України, а також численні публічні висловлювання керівництва України і деяких українських офіційних осіб високого рангу про внутрішньополітичну ситуацію в Республіці Білорусь, легітимність президента Республіки Білорусь, ситуацію на білорусько-українському кордоні, заклики до проведення нових виборів президента Республіки Білорусь, обговорення питання про застосування до Республіки Білорусь санкцій за надуманими підставами розглядають як надзвичайно недружні жести з боку України, які не сприяють збереженню довіри в українсько-білоруських відносинах, і спробу втручання у внутрішні справи Республіки Білорусь", – заявили білоруські дипломати.
Нерозуміння дипломатів викликали "дедалі частіші заклики окремих політиків та громадських діячів [України] до згортання економічної співпраці України з Білоруссю".
"Торговельно-економічна взаємодія завжди була пріоритетом українсько-білоруських відносин і основним напрямом у роботі посольства. У разі реалізації цих безвідповідальних закликів постраждають трудові колективи білоруських підприємств, а також тих підприємств України, які постачають до Білорусі в межах тісної виробничої кооперації широке коло українських товарів", – ідеться в заяві посольства.
Дипломати назвали неприпустимими "заохочення і схвалення з України дій, спрямованих на дестабілізацію суспільно-політичної ситуації в Білорусі, що руйнують конструктивний формат українсько-білоруських відносин".
"Білорусь самостійно впорається з непростою ситуацією, у якій опинилося останнім часом білоруське суспільство. Посольство розраховує на об'єктивну, виважену, відповідну духу добросусідства позицію України, що базується на принципах взаємної поваги і невтручання у внутрішні справи одне одного", – зазначили в посольстві.
Відносини двох країн різко погіршилися після того, як Білорусь видала Росії бійців приватної військової компанії "Вагнер". Офіс генерального прокурора України 12 серпня звертався в Генеральну прокуратуру Республіки Білорусь із запитами про видання 28 вагнерівців (із них дев'ятеро – громадяни України), які активно брали участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій "ЛНР" та "ДНР".
Міністерство закордонних справ України 17 серпня викликало для консультацій до Києва посла в Білорусі Ігоря Кизима після передання Мінськом затриманих вагнерівців у Росію всупереч правовим і моральним підставам передати їх Україні.
Президент України Володимир Зеленський визнав недружнім кроком із боку Білорусі видання бійців приватної військової компанії "Вагнер" Росії. На його думку, наслідки такого звільнення "будуть трагічними".
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту проти результатів президентських виборів, у яких переміг Лукашенко з явною перевагою. За офіційними даними, за Лукашенка проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Після інавгурації Лукашенка на посаду президента країни 23 вересня у МЗС України заявили, що складання присяги не означає визнання його легітимним главою білоруської держави.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив 30 вересня, що після спливання в листопаді строку повноважень нинішнього президента Білорусі офіційний Київ називатиме його просто Олександром Лукашенком.