Найбагатший росіянин Лісін причетний до виробництва ядерної зброї, але ще не під санкціями – "Схеми"
Ідеться про металургійну групу "Новолипецкий металлургический комбинат" (НЛМК), яка видобуває сировину та виробляє продукцію зі сталі. Головною компанією групи в Росії є ПАТ "НЛМК". Лісін у ньому голова ради директорів, а його кіпрській Fletcher Group Holdings Limited належить 79% акцій НЛМК.
Журналісти проаналізували дані публічних закупівель РФ і дійшли висновку, що ця компанія співпрацювала з військовими підприємствами Росії.
Наприклад, НЛМК постачав сталь Науково-виробничому об'єднанню "Электромашина". Воно виробляє, серед іншого, бойовий модуль "Охотник".
Електротехнічну сталь від НЛМК у 2017 році отримав і Марійський машинобудівний завод. Він працює над розробленням зенітних систем.
Але найголовніше, що журналісти виявили, – сталь корпорації Лісіна систематично доправляють на державні підприємства РФ, які безпосередньо виготовляють атомну зброю.
По-перше, йдеться про "Російський федеральний ядерний центр – всеросійський науково-дослідний інститут технічної фізики імені академіка Забабахіна". Журналісти знайшли контракти на постачання електротехнічної сталі у 2017 році. Інститут Забабахіна розробляє та випробовує ядерні й термоядерні боєприпаси.
По-друге, НЛМК співпрацював із Федеральним держпідприємством "Производственное объединение "Север". Журналісти знайшли контракти 2014-го, 2015-го, 2016-го, 2017-го та 2019 року. Після 2019 року даних про закупівлю ВО "Север" не оприлюднювали. Основною діяльністю ВО "Север" є виробництво компонентів ядерних боєприпасів.
Журналісти зазначають, що НЛМК володіє дочірніми компаніями в Європі і США, а також підприємствами в Данії, Бельгії, Італії та Франції. Водночас усі ці підприємства допомагають обходити заборону на ввезення російської сталі до ЄС.
Сам Лісін має в ЄС нерухомість і спокійно мандрує світом. На Лазурному узбережжі Франції має дві вілли (в муніципалітеті Вільфранш-сюр-Мер). Вони розташовані поряд і мають вихід до моря, а зареєстровані на дві французькі компанії – SCI Gaillardia (власники Лісін і його син Юрій) та SCI Baleara (власники дружина і син).
Журналісти звернулися по роз'яснення до уповноважених органів ЄС, Великобританії, США та України. У РНБО їм відповіли, що не ввели санкцій проти Лісіна, бо не надходили пропозиції від уповноважених органів. В уряді Британії та Єврокомісії відповіли, що не коментують формування санкційних списків. США на момент публікації не відповіли.
Контекст:
За даними російського Forbes, Лісін посідає перше місце серед найбагатших людей Росії. Його статки – $18,4 млрд.