Напад ХАМАС поклав край стосункам Нетаньяху й Путіна – WSJ
Прем'єр-міністру Ізраїлю Біньяміну Нетаньяху вдавалося зберігати "тепле спілкування" з президентом країни-агресора РФ Володимиром Путіним, але після нападу ХАМАС цьому настав край. Про це 15 жовтня написало видання The Wall Street Journal.
Журналісти нагадують, що Нетаньяху підтримував стосунки з Путіним навіть у ті часи, коли той дедалі більше опинявся в ізоляції. Навіть вторгнення Росії в Україну й потепління її відносин із заклятим суперником Ізраїлю – Іраном – не змогли підірвати цю співпрацю.
Зазначають, що лідери підтримували зв'язок телефоном і Нетаньяху оголосив про позаблоковий підхід до війни в Україні, відмовившись надавати Києву летальну допомогу або системи протиповітряної оборони попри тиск Заходу.
Однак після атаки бойовиків ХАМАС, яких підтримував Іран, на Ізраїль, ці розмови, схоже, припинилися, переконані журналісти. Путін – один із небагатьох світових лідерів, який не зателефонував Нетаньяху, щоб висловити співчуття у зв'язку із загибеллю понад 1,3 тис. ізраїльтян, убитих ХАМАС під час цієї атаки.
Видання наголошує, що припинення угоди між Росією й Ізраїлем підкреслює ширші тектонічні зрушення, котрі відбуваються в ролі Росії на Близькому Сході відтоді, як Путін розпочав війну в Україні.
Росія в обмін на дрони Shahed надала Ірану навчально-тренувальні літаки Як-130 і розглядає можливість продажу Ірану винищувачів Су-35, що може змінити баланс повітряних сил на Близькому Сході.
Також журналісти пояснюють, що Кремль має внутрішні причини вітати війну якомога далі від російських кордонів. Напередодні президентських виборів у Росії, запланованих на березень, Путін шукає спосіб відволіктися від війни в Україні.
Контекст:
РФ зацікавлена в розпалюванні війни на Близькому Сході, вважає президент України Володимир Зеленський. У Раді національної безпеки і оборони України заявили, що російські хакери підтримували ХАМАС.
Інструктори визнаної у світі злочинною організацією російської ПВК "Вагнер" готували бойовиків ХАМАС до атаки на Ізраїль, повідомляв Центр національного спротиву, створений силами спецоперацій ЗСУ. За даними ЦНС, частина найманців, які виїхали з Білорусі, вирушили в Африку і їх залучили до підготовки й передавання бойового досвіду терористам.