NASA показало перші знімки Всесвіту з телескопа James Webb
Туманність Кіля
На знімку зображено край молодої області зіркоутворення під назвою NGC 3324 у туманності Кіля. Зображення, отримане в інфрачервоному, уперше демонструє невидимі області народження зірок.
Зображення дістало назву "Космічні скелі", оскільки має вигляд скелястої гори у місячний вечір. Насправді це край гігантської газової порожнини всередині NGC 3324, а найвищі "піки" на цьому зображенні мають висоту приблизно сім світлових років.
Квінтет Стефана
Квінтет Стефана – це група з п'яти компактно розташованих поряд одна з одною галактик у сузір'ї Пегаса, яку астрономи відкрили ще в 1877 році, вона стала першою у своєму роді.
Опублікований знімок зараз є найбільшим зображенням, яке зробив James Webb, – Квінтет займає на небосхилі приблизно одну п'яту діаметра Місяця. Фото містить понад 150 млн пікселів і складається з майже 1 тис. окремих файлів зображень.
Туманність Південне кільце
Туманність Південне кільце становить собою розширювану хмару газу, яка оточує зірку, що вмирає, і розташована на відстані приблизно 2500 світлових років від Землі.
Тьмяна зірка в центрі туманності тисячоліттями була прихована від очей хмарами пилу та газу. Тепер James Webb зміг зняти її завдяки своїм інфрачервоним сенсорам. NASA продемонструвало дві версії знімка – у ближньому (ліворуч) та середньому (праворуч) інфрачервоному діапазоні.
Екзопланета WASP-96b
WASP-96b розташована в зірковій системі, яка обертається навколо світила WASP-96, у сузір'ї Фенікса на відстані понад 1 тис. світлових років від Землі. Ця планета повністю складається з газу, що розігрівається до вкрай високих температур.
В атмосфері цієї планети James Webb виявив наявність пар води, а також існування там хмар і скупчень туману.
Галактичне скупчення SMACS 0723
Останній із презентованих знімків – фотографія галактичного скупчення SMACS 0723. Цей знімок раніше під час прямої трансляції з Білого дому вже продемонстрував президент США Джо Байден.
Це найглибше і найточніше інфрачервоне зображення Всесвіту, зроблене на сьогодні. За розміром зображений фрагмент небосхилу можна порівняти з простягнутою до неба на витягнутій руці піщинкою.
Контекст:
James Webb – найбільший та найпотужніший телескоп, його вартість – $10 млрд, зазначає "Голос Америки". Цей телескоп спостерігає за об'єктами здебільшого в інфрачервоному спектрі, приблизно в 100 разів чутливіший, ніж його попередник, космічний телескоп Hubble, який 30 років обертається навколо Землі на відстані 547 км і працює в основному в оптичному та ультрафіолетовому діапазонах хвиль, тому не може зафіксувати світло дальшого Всесвіту.
Телескоп James Webb запустили 25 грудня 2021 року. 7–8 січня він розгорнув своє основне дзеркало.