NASA скерувало станцію до астероїда з рідкісними металами
Космічний апарат NASA "Психея" розпочав свою подорож до однойменного астероїда, багатого на рідкісні метали. Очікують, що місія надасть людству нову інформацію про формування планет. Про це повідомляють 13 жовтня на сайті NASA.
"Психея", розміщена на борту важкої ракети SpaceX Falcon Heavy, успішно злетіла з космічного центру імені Кеннеді у Флориді 13 жовтня о 10.19 за північноамериканським східним часом (о 17.19 за Києвом).
Приблизно за годину після запуску космічний корабель відокремився від ракети. Незабаром після цього "Психея" перейшла в запланований безпечний режим, у якому система виконує лише мінімальні інженерні дії, очікуючи подальших команд від диспетчерів місії на Землі.
Двосторонній зв'язок із Землею система встановила о 18.50 за Києвом. Початкові звіти телеметрії засвідчили, що космічний корабель у справному стані.
Очікують, що до серпня 2029 року космічний апарат вийде на орбіту астероїда завширшки 279 км – єдиного астероїда металевого класу, який будь-коли досліджували. Через великий вміст залізо-нікелевих металів у Психеї науковці вважають, що вона може бути частковим ядром планетезималя – будівельного блоку ранньої планети. Мета місії – 26-місячне наукове дослідження.
У своїй шестирічній подорожі до головного поясу астероїдів між Марсом і Юпітером "Психея" покладається на сонячну електричну тягу. Ефективна силова установка виштовхує заряджені атоми або іони нейтрального газу ксенону, створюючи тягу, яка м'яко рухає космічний апарат. Дорогою космічний апарат використовуватиме гравітацію Марса як рогатку для прискорення своєї подорожі.
Перші 100 днів місії – це етап введення в експлуатацію, який називають початковим періодом перевірки, щоб переконатися, що всі бортові системи справні. Головний етап перевірки – забезпечення готовності електричних двигунів до безперервної роботи на довгих ділянках траєкторії.
Активну перевірку наукових приладів – магнітометра, гамма- і нейтронного спектрометра та мультиспектрального тепловізора – розпочнуть приблизно за шість тижнів. Протягом цього періоду апарат зробить перші знімки для калібрування, націлившись на стандартні зірки й зоряне скупчення з різною експозицією та з кількома різними фільтрами. Потім команда "Психеї" активує автоматичне подавання необроблених зображень, які можна буде переглядати в інтернеті протягом усієї місії.
Першу можливість увімкнути демонстрацію технології оптичного зв'язку очікують приблизно за три тижні, коли "Психея" перебуватиме на відстані орієнтовно 7,5 млн км від Землі. Це буде перше випробування агентством NASA за межами Місяця високошвидкісного оптичного або лазерного зв'язку.
Контекст:
16 Психея – найбільший і наймасивніший з астероїдів типу М, які, ймовірно, є залишками металевих ядер більших астероїдів. Він розміщується між Марсом і Юпітером і є оголеним ядром протопланети. Інші версії містять ідею, що Психею утворено унаслідок зіткнення більше ніж трьох об'єктів.
Астероїд відкрив італійський астроном Аннібале де Гаспаріс 17 березня 1852 року. Назва пов’язана із царівною Психеєю з давньогрецької міфології, а число 16 означає, що цей астероїд відкрили 16-м.