НАТО готується на саміті у Вільнюсі затвердити нові оборонні плани – голова військового комітету
НАТО як організація не надає Україні зброї й боєприпасів, але після початку повномасштабного вторгнення Росії змінює систему безпеки в сусідніх з агресором країнах. Про це 3 липня у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі сказав журналістам голова військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер, повідомило Associated Press.
За його словами, приблизно 40 тис. військовослужбовців Альянсу від Естонії на півночі до Румунії на Чорному морі зараз перебувають у стані готовності. Щодня в небо на цій території піднімають орієнтовно 100 літаків, а в Балтійському й Середземному морях діє загалом 27 військових кораблів, сказав Бауер, зазначивши, що "ці цифри зростатимуть".
Адмірал розповів, що минулого тижня 31 держава НАТО взяла участь у "конференції з формування сил", щоб зрозуміти, скільки військ і техніки країнам блоку потрібно мати у своєму розпорядженні для відповіді на будь-який російський напад як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі. Згідно з новими планами, Альянс хоче мати можливість за потреби протягом 30 днів перемістити на східний фланг 300 тис. військових.
Говорячи про готовність учасників Альянсу мобілізувати такі сили, голова військового комітету наголосив, що вільнюська зустріч лідерів країн-учасниць має закріпити цифру 2% від ВВП як мінімальний рівень військових витрат, а не стелю, до якої країнам Альянсу потрібно прагнути.
Бауер також додав, що нове планування НАТО враховує змінений потенціал збройних сил країни-агресора РФ. Війна призвела до виснаження російської армії, але не військово-морського флоту чи військово-повітряних сил, вважає він.
Контекст:
Саміт НАТО відбудеться 11–12 липня в Литві. Очікують, що в заході візьме участь приблизно 40 делегацій із країн – членів і країн – партнерів НАТО, орієнтовно 5 тис. осіб відвідають захід і супроводжуватимуть делегації, повідомляв телеканал LRT.
Під час саміту країни – члени НАТО домовляться збільшити витрати на оборону, заявив 15 травня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Він також говорив, що завдання НАТО зараз – підтримувати Україну стільки, скільки потрібно.