Навального поставили на профілактичний облік як схильного до втечі
Російський опозиційний політик Олексій Навальний заявив, що його раніше возили не просто під конвоєм, а зі спецпризначенцями в касках і з автоматами, а тепер, імовірно, будуть у кайданах. Про це він написав 18 лютого в Instagram.
"Сиджу в камері, нікого не чіпаю. Їм свій обід у коробочці з написом "Філе риби в клярі. Халяль". Дивлюся репортаж про те, що Європейський суд постановив мене випустити. Заходять охоронці й ведуть мене в кімнату на іншому поверсі. Там троє: капітан, підполковник і полковник. "У нас засідання профілактичної комісії. Вирішено поставити вас на профілактичний облік як схильного до втечі", – повідомив опозиціонер.
За його словами, він це сприйняв як розіграш, але адміністрація СІЗО подала на підпис документ, який Навальний підписав.
"У мене є тільки одне пояснення того, що відбувається. Одному дідові, що живе в бункері, наснився кошмар. Ніби втік я зі свого "спецблока", дістався до Геленджика, увійшов до його палацу, граюся його машинками, мащу себе брудом із його складу, а потім стрибаю в аквадискотеку й танцюю там, здіймаючи купу бризок. Дід прокинувся від жаху, підняв слухавку й почав вимагати ужити профілактичних заходів щодо недопущення наруги над святинями", – написав політик.
17 січня 2021 року Навальний повернувся в Росію з Німеччини, де лікувався після отруєння бойовою речовиною класу "Новачок". Політик був у комі 18 днів. Опозиціонер вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна. Відразу після повернення політика затримали у справі "Ів Роше" й заарештували на 30 діб (у межах справи він дістав умовний строк і мав реєструватися у слідчих, але не робив цього через лікування в Німеччині).
Симоновський суд Москви 2 лютого на виїзному засіданні в Мосміськсуді замінив Навальному умовний строк на реальний у справі "Ів Роше". З урахуванням часу, проведеного під домашнім арештом, політик пробуде в колонії загального режиму два роки й вісім місяців.
Після арешту Навального в Росії провели масові акції протесту. За оцінкою команди опозиціонера, в акціях 23 січня по всій країні брало участь 250–300 тис. осіб, 31 січня – 200–300 тис. 2 лютого, у день суду над Навальним, у РФ провели нові мітинги, але вони були не такими масовими. 4 лютого в штабі Навального повідомили, що до весни не мають наміру організовувати акції протесту. Однак за кілька днів передумали й анонсували нову акцію, яка відбулася 14 лютого.
17 лютого повідомили, що Європейський суд з прав людини вимагав від Росії негайно звільнити Навального.
Як пояснила "РИА Новости" адвокатка Навального Ольга Михайлова, ЄСПЛ застосував правило 39 регламенту про вживання забезпечувальних заходів. Вони є обов'язковими для виконання, їх використовують, якщо суд вважає, що заявнику загрожує небезпека.
У Кремлі зазначили, що вважають "неправомірним рішенням" вимогу ЄСПЛ звільнити Навального.