"Навіть якщо стоятиму на п'єдесталі як полька, знайте – ця медаль буде для всіх білорусів". Тимановська заявила, що набула польського громадянства
Легкоатлетка Христина Тимановська, яка раніше виступала за Білорусь і попросила притулку в Польщі після Олімпіади 2020, набула польського громадянства. Про це спортсменка повідомила 30 серпня в Instagram.
Також Тимановська опублікувала у Stories Instagram фотографію документа про набуття громадянства Польщі. Спортсменка зізналася, що їй було важко мовчати про цю новину понад місяць. Документ про набуття нового громадянства, який оприлюднила легкоатлетка, датований 28 червня.
Тимановська зізналася, що набути польського громадянства було важко і зайняло більше часу, ніж вона очікувала, їй довелося пропустити зимовий сезон, боротися з депресією та зривами.
"Так, багато нам доводилося вигризати (у прямому розумінні цього слова) останні 12 місяців життя. Ні, я не здалася. Ні, я не завершила кар'єри і не планую цього робити. Ні, мене не зламали. Ні, я в жодному разі не забуду про Білорусь і не перестану допомагати тим, хто цього потребує", – пообіцяла вона.
Спортсменка каже, що їй довелося пожертвувати всім, що вона будувала довгі 24 роки у Білорусі, покинути там своїх рідних, роботу, друзів, свій дім. Але набула вона набагато більше, ніж втратила, – неймовірну підтримку людей, нові знання і навіть життєві уроки, які, як зізналася атлетка, справді були їй потрібні, щоб переосмислити своє життя.
"Сьогодні я даю вам слово, що старатимуся на всі 100%, щоб показати свій максимум. І навіть якщо я стоятиму на п'єдесталі як полька, знайте – ця медаль буде для всіх білорусів. І за нашу волю. Живе Білорусь! Дякую, Польща!" – заявила Тимановська.
Контекст:
Тимановська 1 серпня 2021 року заявила в соцмережах, що білоруські спортивні функціонери вирішили без її відома виставити її на Олімпіаді 2020 на 400-метрівці, хоча вона бігає дистанції по 200 м. За її словами, це сталося, оскільки білоруський НОК "накосячив", і спортсменки, які мали вперше брати участь в Олімпіаді, не мали достатньої кількості допінг-проб.
Коли ситуація стала публічною, спортсменку спробували посадити на літак до Мінська, за її словами – примусово. Тимановська летіти відмовилася, бо побоювалася, що у Білорусі її посадять у в'язницю. Водночас, за словами легкоатлетки, в її історії політики немає.
Тимановська звернулася у МОК та поліцію. Чехія та Польща запропонували їй захист і допомогу.
Після інциденту МОК вислав з Олімпіади головного тренера збірної Білорусі Артура Шумака та голову національної команди з легкої атлетики Юрія Мойсевича через Тимановську.
Чоловік Тимановської Арсеній Зданевич спочатку виїхав із Білорусі до Києва, а потім отримав польську гуманітарну візу. Сама Тимановська попросила притулку у Польщі, їй видали гуманітарну візу. 4 серпня вона вилетіла з Токіо і транзитом через Відень прибула до Варшави. Наступного дня Зданевич автомобілем виїхав до Польщі.
19 серпня Тимановська заявила, що змінить спортивне громадянство, щоб виступати за Польщу.