"Не було мети повалити владу". Пригожин вперше після заколоту розповів, чому ПВК "Вагнер" не дійшла до Москви
Пригожин заявив, що ПВК "Вагнер" мала "припинити своє існування" 1 липня. Це термін, до якого міноборони країни-агресора РФ наказало приватним і добровольчим військовим формуванням укласти з ним контракти. За словами Пригожина, практично ніхто з бійців ПВК "Вагнер" не захотів укладати контракти.
"Усі чудово знають зі свого досвіду й поточної ситуації, що це загрожує повною втратою боєздатності. Досвідчені бійці й командири будуть просто розмазані й підуть фактично "на м'ясо", де не зможуть реалізувати свій потенціал і бойовий досвід. Усі бійці, які вирішили, що готові перейти в міністерство оборони, перейшли. Але це мінімальна кількість: 1–2%", – сказав Пригожин.
Він заявив, що ПВК "Вагнер" провела інвентаризацію техніки й планувала рушити маршем на Ростов 30 червня – нібито для того, щоб публічно передати свою техніку військовому штабу.
"Незважаючи на те, що ми не виявляли жодної агресії, по нас завдали ракетного удару, і відразу після цього відпрацювали вертольоти. Приблизно 30 осіб, бійців ПВК "Вагнер", загинули, деякі дістали поранення. Негайно рада командирів ухвалила рішення, що ми маємо висуватися. Я зробив заяву, в якій сказав, що ми не маємо наміру виявляти агресію, але якщо по нас будуть завдавати ударів, то сприйматимемо це як спробу знищення й даватимемо відповідь", – заявив Пригожин.
Він зазначив, що метою походу було не допустити знищення ПВК "Вагнер" і притягнути до відповідальності тих осіб, які "своїми непрофесійними діями зробили величезну кількість помилок" під час війни, розв'язаної в Україні.
Він стверджує, що під час маршу, коли "Вагнер" за 24 години пройшла 780 км, не було вбито жодного військового на землі. Пригожин сказав, що шкодує про удари по авіазасобах, проте вони "скидали бомби й завдавали ракетних ударів". Він також заявив, що протягом усього маршу вагнерівці блокували всі військові об'єкти, які стояли на заваді.
"Ми зупинилися в той момент, коли перший штурмовий загін розгорнув свою артилерію, зробив розвідку місцевості й стало очевидним, що проллється багато крові. Тому ми вирішили, що демонстрації того, що ми мали намір зробити, досить. У нашому рішенні повернути було два фактори. Це те, що ми не хотіли пролити російську кров. Другий – ми йшли для демонстрації свого протесту, а не для повалення влади у країні", – стверджує Пригожин.
Він звернув увагу на те, що марш "засвідчив безліч речей, про які говорили раніше". Серед них – серйозні проблеми з безпекою на території РФ, заявив Пригожин.
"За 24 години ми пройшли відстань, яка відповідає відстані від місця старту російських військ 24 лютого 2022 року до Києва, і від цієї ж точки до Ужгорода. Тому якби дії 24 лютого під час початку війни виконував підрозділ за рівнем навченості й готовності до виконання завдань як ПВК "Вагнер", можливо, "спецоперація" (так у РФ називають розв'язану в Україні війну. – "ГОРДОН") тривала б добу. Ми показали майстер-клас, яким мало бути 24 лютого 2022 року", – заявив він.
Пригожин стверджує, що протягом усього маршу військовослужбовці міноборони РФ нібито підтримували вагнерівців, а мирні жителі зустрічали їх "із прапорами РФ і ПВК "Вагнер".
Контекст:
У РФ 23–24 червня стався заколот Пригожина. Він назвав те, що відбувалося, "маршем справедливості", а глава Кремля говорив, що це спроба військового заколоту. Уранці 24 червня власник ПВК заявляв про захоплення військових об'єктів Ростова-на-Дону й намір йти на Москву, але ввечері того самого дня Пригожин оголосив, що передумав і розвертає колони ПВК "у зворотному напрямку".
Заяву пресслужби Пригожина опублікували за 20 хвилин після того, як про врегулювання "кризи" заявила пресслужба Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі.
24 червня спікер Путіна Дмитро Пєсков заявив, що за підсумками переговорів Пригожин "піде в Білорусь", а справу за фактом заколоту, відкриту щодо нього в РФ, припинять. 26 червня росЗМІ з'ясували, що справу щодо засновника ПВК "Вагнер" не закрили.
Із вечора 24 червня Пригожин на публіці не з'являвся і місце його перебування невідоме. 25 червня пресслужба засновника ПВК заявила телеканалу RTVI, що він "передає всім вітання й відповість на запитання, коли буде на нормальному зв'язку".