"Не треба мене нахиляти ні із Заходу, ні зі Сходу". Лукашенко розповів про дзвінок Меркель
Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що канцлерка ФРН Ангела Меркель дзвонила із пропозицією обговорити ситуацію в Білорусі.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що 16 серпня йому телефонувала канцлерка ФРН Ангела Меркель. Про це 17 серпня він заявив під час зустрічі з працівниками Мінського заводу колісних тягачів (МЗКТ), повідомив телеканал "Беларусь 1".
"Уже вчора телефонує Меркель: "Я хочу поговорити". Ці [президент Литви Гітанас] Науседа, там, й інші... "Ми хочемо поговорити..." Не треба мене нахиляти ні із Заходу, ні зі Сходу", –- заявив Лукашенко.
За інформацією пресслужби Науседи, Меркель у телефонній розмові з президентом Литви заявила, що 18 серпня має намір обговорити ситуацію в Білорусі із главою РФ Володимиром Путіним.
"Канцлерка інформувала, що у неї відбудеться розмова із президентом Володимиром Путіним і що Берлін наразі за дипломатичними каналами намагається зв'язатися з Лукашенком для пошуку виходу із ситуації, що склалася в Білорусі", – ідеться в повідомленні.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення, як мінімум двоє загинули. За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишається 122 затриманих на акціях протесту.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Тихановська, яка після виборів поїхала в Литву, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що поки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде.