Невзоров після порушення кримінальної справи Слідкомом: Зараз я не в Росії і поки ланцюгами не брязкаю, хоча спокуса є
"Я нікуди не збирався їхати, у мене не було таких планів. У мене якраз проблема з розсудливістю, і я люблю приміряти терновий вінець, він мені дуже личить. Але річ у тім, що я справді поїхав: у мене в Ізраїлі борг із кількох лекцій – однієї публічної та кількох приватних", – сказав публіцист.
Він розповів, що домовленості про ці лекції було досягнуто ще до пандемії коронавірусу, і борг щодо них "висів два роки".
"Ізраїль дуже акуратний у цьому плані під час видавання дозволів на в'їзд. Але щойно відчинилося перше безковідне вікно, я туди кинувся і виконав свій обов'язок. І ось так вийшло, що одночасно із цим Слідчий комітет нарешті розродився справою. Отже, зараз я не в Росії і поки ланцюгами не брязкаю, хоча спокуса є", – сказав Невзоров.
24 березня публіцист дав інтерв'ю "Настоящему времени", його відповіді свідчать, що він поки не вирішив остаточно, чи повертатися в Росію.
"Я взагалі-то, чесно кажучи, звісно, планую повертатися в Росію. Але тут виникає такий абсолютно безглуздий вибір: так, я дуже люблю тернові вінці, я дуже люблю всякі мучеництва. Але, на жаль, це тепер матиме трошки вторинний вигляд після [російського опозиціонера Олексія] Навального (після отруєння речовиною з групи "Новачок" Навальний проходив лікування в Німеччині, але в січні 2021 року вирішив повернутися до РФ, після повернення його заарештували й засудили, він досі перебуває за ґратами. – "ГОРДОН"). І є ще одна проблема: якщо я залишаюся тут, то я зберігаю здатність говорити і все-таки робити свій внесок у те, щоб ця марна злочинна шизофренічна війна [Росії проти України] закінчилася. Але якщо я опиняюся в Росії, ясна річ, що з камери я тільки мовчатиму. Треба мені розібратися, що в моїх почуттях мені дорожче: чи можливість красиво закінчити свої дні, чи все-таки ще їм зіпсувати", – сказав Невзоров.
Журналіст запитав, чи зв'язувався з ним Слідчий комітет.
"Ні. Поки на мене ніхто не виходив. Але на мене тут у пустелі хрін вийдеш, тут на мене переважно виходять верблюди, кози", – сказав Невзоров.
Журналіст уточнив, чи публіцист, як і раніше, перебуває в Ізраїлі, той відповів, що "це неподалік".
Контекст:
22 березня Слідчий комітет РФ звинуватив Невзорова в поширенні нібито неправдивої інформації про дії російських збройних сил і завів кримінальну справу. Публіцист став першим журналістом у РФ, щодо якого завели справу за новою статтею про "фейки" про російську армію.
Державна дума Росії ухвалила поправки до Кримінального кодексу РФ, які посилюють відповідальність за поширення "фейків" про дії збройних сил РФ, 4 березня. Відповідно до ухвалених поправок, публічне поширення "завідомо неправдивої" інформації про використання збройних сил РФ каратимуть штрафом від 700 тис. до 1,5 млн руб. (170–365 тис. грн) або позбавленням волі на строк до трьох років. Якщо порушення закону було скоєно з використанням службового становища, строк позбавлення волі може становити до 10 років, а якщо спричинило тяжкі наслідки – до 15 років.
У Слідкомі заявили, що Невзоров опублікував "завідомо неправдиву інформацію про умисний обстріл збройними силами РФ пологового будинку в Маріуполі". Сам публіцист припустив, що його переслідування пов'язане з впливом на молодих журналістів. На думку Невзорова, кримінальна справа має "напоумити" молодих журналістів, "повернути в русло покірності та тихості". Водночас Невзоров підкреслив, що давно у професії і знає, як вибудовувати інформацію так, щоб "якщо дотримуватися закону, то не причепляться", і що заяву про обстріл збройними силами РФ пологового будинку в Україні він зробив "акуратно".