NFT-автопортрет Сноудена продали за $5 млн
Колишній працівник спецслужб США Едвард Сноуден, відомий тим, що розповів про масове стеження влади за громадянами, продав з аукціону свій автопортрет у NFT-форматі приблизно за $5 млн.
Автопортрет має назву Stay Free ("Залишайся вільним"). Він має вигляд сторінок рішення Апеляційного суду США, який ухвалив, що масштабне стеження Агентства національної безпеки США за телефонами громадян порушувало закон, а зверху тексту зображено портрет Сноудена.
NFT-портрет продали за 2224 ефіри, що на момент публікації дорівнює трохи менше ніж $5 млн. Як зазначає Gizmodo, усі доходи від цього продажу підуть до Фонду свободи преси – некомерційної організації, яка розробляє інструменти з відкритим вихідним кодом для інформаторів і захищає журналістів від спонсорованих державою хакерів й урядового стеження. Сноуден очолює організацію із 2017 року.
"У нас є переможець, інтернет-друзі. Я хочу висловити особливу подяку всім, хто стежив за цим протягом останніх 24 годин, і величезну подяку від усіх у нашому Фонді свободи преси тим, хто робить ставку на нашу благодійну акцію. Ви допомагаєте нам зробити світ кращим. Залишайся вільним!" – написав Сноуден у Twitter за результатами аукціону.
Контекст:
NFT (абревіатура від англійського non-fungible token – невзаємозамінний токен) – вид цифрового активу, створений 2017 року за допомогою технології блокчейну. NFT гарантує оригінальність предмета, а також право власності на об'єкт. Токени NFT набули популярності 2021 року. Найдорожчим NFT-токеном є картина Everydays: The First 5000 Days американського цифрового художника Майка Вінкельманна відомого під псевдонімом Beeple. Колаж із 5 тис. робіт, які він публікував із 2007 року, пішов з аукціону за $69,3 млн.
У червні 2013 року Сноуден передав газетам The Washington Post і The Guardian секретні матеріали про програми стеження спецслужб США і Великобританії в інтернеті. Згодом він вилетів у Гонконг, а звідти – до Москви.
У США колишнього технічного фахівця американських спецслужб обвинувачують у шпигунстві й розкраданні урядової власності. У жовтні 2015 року Сноуден заявив, що згоден укласти угоду з американським урядом для повернення у США та готовий сісти у в'язницю за умови, що йому гарантують справедливий судовий розгляд із правом озвучувати секретну інформацію.
У вересні 2020 року, за сім років після того, як Сноуден повідомив про масове стеження Агентства національної безпеки за телефонними переговорами американців, Апеляційний суд США ухвалив, що воно було незаконним.