Німеччина поспішає обійти санкції США за "Північний потік – 2", створивши кліматичний фонд – Bild

Nord Stream 2 AG планує відновити будівництво "Північного потоку – 2" з 5 грудня
Фото: EPA

Створений німецькою владою фонд захисту клімату має класифікувати трубопровід "Північний потік – 2" як важливий компонент для захисту довкілля. Це дасть можливість обійти американські санкції, пише німецька газета Bild.

Влада федеральної землі Мекленбург – Передня Померанія в Німеччині поспіхом працює над створенням регіонального фонду захисту клімату, щоб обійти американські санкції за будівництво трубопроводу "Північний потік – 2", пише німецька газета Bild 1 грудня з посиланням на власні джерела.

Роботу зі створення фонду очолює прем'єр-міністерка регіонального уряду Мануела Швезіг. За задумом влади, фонд створить комерційне підприємство для добудови трубопроводу.

Фонд захисту клімату визначить трубопровід як "найважливіший компонент для захисту довкілля в Мекленбурзі – Передній Померанії", пише газета.

За словами одного зі співрозмовників видання, компанії, яким загрожують санкції США, зможуть обійти цю загрозу, надаючи свої послуги фонду і заснованому ним підприємству без зв'язків із російською стороною.

"Північний потік – 2" – газопровід, який має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – більше ніж 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м&³3; газу на рік. Спочатку повідомляли, що вартість проєкту – €9,9 млрд, пізніше, за даними The New York Times, вона зросла до майже $11 млрд.

Станом на грудень 2019 року було побудовано 93,5% газопроводу, повідомляв офіційний представник оператора проєкту – компанії Nord Stream 2 AG – Єнс Мюллер.

Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Будівництво газопроводу було заморожено, оскільки у грудні 2019 року США ввели санкції проти європейських підрядників, які беруть участь у проєкті. Одразу після цього швейцарська компанія Allseas зупинила роботи з будівництва "Північного потоку – 2" і вивела з Балтійського моря свої судна-трубоукладники. "Газпром" заявив про залучення до завершення проєкту російських трубоукладників.

21 липня 2020 року Палата представників, нижня палата Конгресу США, ухвалила бюджет міністерства оборони на 2021 фінансовий рік, який передбачає нові санкції проти "Північного потоку – 2". 23 липня проєкт оборонного бюджету схвалив Сенат. Версії документів, ухвалених Палатою представників і Сенатом, погодять, після чого передадуть на підпис президенту США.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель ще 1 вересня стверджувала, що "Північний потік – 2" добудують попри погрози США. 8 вересня вона сказала, що буде погоджувати будь-які дії проти Росії у зв'язку з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального з європейськими партнерами, але ще не вирішила, чи торкнуться вони будівництва газопроводу. 11 вересня міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив, що будівництво газопроводу "Північний потік – 2" можуть заморозити як реакцію на отруєння Навального, але вже 17 жовтня оголосив, що газопровід добудують.

Кандидат у президенти США від Демократичної партії Джо Байден заявив про жорстку позицію щодо "Північного потоку – 2". Він хоче назавжди зупинити цей проєкт.

Спеціально обладнане російське судно "Академік Черський» не стало добудовувати газопровід і вирушило в Калінінград 27 листопада. Корабель відправили в Росію, оскільки найнята "Газпромом" для сертифікації "Північного потоку – 2" норвезька компанія Det Norske Veritas – Germanischer Lloyd не змогла перевірити судно та його обладнання через санкції США.

Незважаючи на це, представник Nord Stream 2 AG заявив про плани відновити будівництво газопроводу вже з 5 грудня.