Німецька розвідка прослуховувала переговори Лукашенка і Пригожина у день заколоту – ЗМІ
Журналісти з'ясували, що BND, імовірно, знала про підготовку заколоту більше, ніж припускали.
У матеріалі NDR і WDR, який був опублікований службою новин Tagesschau, ідеться, що німецькі політики критикували розвідку за непоінформованість після того, як у ЗМІ з'явилася інформація, що BND поінформувала уряд про заколот лише 24 червня, коли новини про це вже облетіли всі світові ЗМІ.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц 28 червня говорив, що німецькі спецслужби не було про це так добре поінформовано, як американські, але вони "намагалися стежити за ситуацією", зазначає ARD.
NDR і WDR з'ясували, що BND мала "непевні відомості" про підготовку заколоту за тиждень до його проведення і спробувала перевірити цю інформацію під час обміну даними з партнерами, але "з першого разу" це не вдалося зробити. За інформацією журналістів, німецька розвідка попередила уряд про заколот 23 червня.
Через критику глава відомства Бруно Каль 5 липня виступив із доповіддю в Бундестазі про процедури, які BND здійснювала у дні заколоту в РФ і, "схоже, зміг розвіяти деякі сумніви", зазначають журналісти. Голова комітету із закордонних справ Міхаель Рот сказав, що у нього "склалося враження, що розвідувальна служба, зокрема у співпраці з іншими спецслужбами друзів і партнерів, відповідально підійшла до цієї ситуації".
Журналісти зазначають, що це не перший випадок, коли роботу відомства Каля критикують за непоінформованість. Welt у статті, яка вийшла 6 липня, назвала відомство "беззубим тигром". Експерт із зовнішньополітичних питань фракції Соціал-демократичної партії в Бундестазі Ульріх Лехте сказав, що "відомості BND про внутрішні справи Росії очевидно були мізерними", зазначає "Немецкая волна".
Нещодавно у відомстві відбулася реструктуризація, мета якої – зробити службу ефективнішою, але і вона викликає у деяких розчарування, додають NDR і WDR.
Контекст:
На тлі конфлікту з міноборони РФ 23–24 червня 2023 року Пригожин влаштував у Росії заколот. Він звинуватив російських військових у завданні удару по тиловому табору найманців, а відповідальність за це поклав на найвище військове керівництво РФ. Міноборони Росії назвало заяву Пригожина про удари по ПВК "інформаційною провокацією".
Пригожин говорив про захоплення військових об'єктів Ростова-на-Дону й намір іти на Москву, але потім передумав і повідомив, що "розвертає колони" найманців у зворотному напрямку. Лукашенко сказав, що він вів переговори із Пригожиним і переконав його зупинити рух вагнерівців.
Презиент країни-агресора РФ Володимир Путін називав те, що відбувається, військовим заколотом, а його учасників – "зрадниками", які зробили помилку. Проти Пригожина відкрили кримінальну справу, але у підсумку засновник ПВК, як заявляли у Кремлі, дістав можливість "піти в Білорусь", а кримінальну справу було закрито.