Обама пояснив, чому Захід не втрутився в анексію Криму. ЗМІ спершу вирішили, що він заперечує агресію РФ
За словами Обами, який очолював Білий дім під час захоплення півострова та входження РФ на Донбас у 2014 році, тоді обставини були іншими порівняно з повномасштабним вторгненням у лютому 2022 року.
"Україна того часу не була тією Україною, про яку ми говоримо сьогодні. Є причина, через яку не було збройного вторгнення до Криму, тому що в Криму було багато російськомовних, і там була деяка підтримка поглядів, які репрезентувала Росія", – сказав він.
2014 року західні союзники не надали Україні жодної матеріальної підтримки у боротьбі з Росією і не заперечили проти анексії ані економічними, ані дипломатичними засобами, продовжив колишній президент.
"Натомість Росія заявила, що Крим є законною частиною країни, враховуючи, що багато людей в регіоні – етнічні росіяни і розмовляють російською мовою, і ця думка знайшла розуміння в Європі", – сказав Обама.
Він також зазначив, що дуже поважає ексканцлерку Німеччини Ангелу Меркель, яка разом із ним, "штовхаючи і з криком", закликала багатьох інших європейців, які "тоді були в паніці", щоб ввести санкції і не дати президентові країни-агресора РФ Володимиру Путіну продовжити вторгнення на решту території України.
"Ми кинули виклик Путіну за допомогою тих інструментів, які в нас були на той момент, з огляду на те, в якому стані була Україна", – додав Обама.
ЗМІ, реагуючи на слова Обами, не одразу однозначно їх витлумачили. "Європейська правда" вийшла із заголовком "Обама заявив, що збройного вторгнення до Криму не було". Пізніше автори виправили новину, вже трактуючи слова експрезидента "не було збройного вторгнення до Криму" як рішення України не відбивати тоді Крим у військовий спосіб.
Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк відреагував у Twitter, назвавши заяву Обами "дивною".
"Якщо пан Барак Обама публічно заявляє, що анексія Росією Криму у 2014 році... була "легальною та виправданою", тоді не треба дивуватися, що сьогодні в Європі відбувається повномасштабна російська агресія та велика загарбницька війна, яка забирає сотні тисяч життів". І що "міжнародного права" практично не існує", – ідеться в повідомленні.
Подоляк сказав, що нинішній авторитарний режим РФ – це віддзеркалення конкретної довоєнної "політики Заходу".
"Може, час почати визнавати критичні помилки, а не вигадувати нові виправдання?" – запитав радник глави ОПУ.
Politico після слів Подоляка вийшло із заголовком "Україна звинувачує Обаму в тому, що він "виправдовується" за свою політику щодо Росії".
Видання зазначило, що Обама був ініціатором так званого перезавантаження відносин із РФ у 2009 році, протягом двох своїх строків прагнув відновити відносини між Вашингтоном і Москвою і, зокрема, під час передвиборчої кампанії 2012-го насміхався з республіканського опонента Мітта Ромні за те, що той назвав Росію "геополітичним ворогом США номер один".
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. "Приєднання" півострова до РФ не визнають Україна і більшість інших країн.
Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року Росією українських територій, зокрема Криму.