Обмеження Євросоюзу для української сільгосппродукції: МЗС України висловило протест Польщі та ЄС

Для відновлення експорту українських аграрних товарів в окремі країни ЄС є "всі правові підстави", впевнені в українському МЗС
Фото: EPA
Міністерство закордонних справ України 28 квітня висловило протест Польщі та Європейському союзу через введення обмежень на імпорт української сільськогосподарської продукції. Про це повідомила пресслужба українського дипломатичного відомства.

"До посольства Республіки Польща в Україні та представництва ЄС в Україні були передані ноти МЗС України щодо категоричної неприйнятності ситуації щодо торговельних обмежень на імпорт аграрної продукції України. Такі обмеження, якими б причинами вони не обґрунтовувалися, не відповідають Угоді про асоціацію між Україною та ЄС і принципам і нормам єдиного ринку ЄС", – ідеться в повідомленні.

Для негайного відновлення експорту українських аграрних товарів до Польщі, Румунії, Угорщини, Словаччини й Болгарії, а також продовження безперешкодного експорту продукції до інших держав-членів є "всі правові підстави", впевнені в українському МЗС.

МЗС України закликає партнерів до пошуку "збалансованого рішення" на основі законодавства ЄС, Угоди про асоціацію й у "дусі солідарності".

"Лише так можна спільно успішно протидіяти російській повномасштабній агресивній війні проти України й уже зараз зміцнювати єдиний ринок ЄС, учасником якого стане Україна", додав у Facebook представник МЗС України Олег Ніколенко.

Президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 28 квітня також наголошував на тому, що заборона окремими державами ввезення української агропродукції "дає небезпечну надію Кремлю".

"Зараз, коли Росія порушує свободу торгівлі, намагається заблокувати постачання аграрної продукції на світовий ринок, точно не час будь-кому слідувати за державою-злом, робити щось схоже, вказав президент. Треба знайти нормальний, у європейському дусі, конструктивний вихід із цієї ситуації, непростої. Таке рішення, яке б враховувало інтереси всіх наших країн і Європи в цілому".

Контекст:

21 квітня міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини й Угорщини заявили про зростання імпорту сільськогосподарської продукції з України, який "спричиняє серйозні викривлення ринку і завдає шкоди сільськогосподарським виробникам ЄС, особливо в державах-членах, які межують з Україною або розташовані поруч із нею". Вони передали свої пропозиції Європейській комісії щодо вирішення проблеми імпорту української аграрної продукції з України. Зокрема, попросили Єврокомісію заборонити імпорт низки продуктів з України. Представники п'яти країн наголосили, що необхідно забезпечити збереження цих заходів після закінчення строку дії чинної постанови про скасування мит на товари з України, що відбудеться у червні.

28 квітня Єврокомісія досягла принципової угоди з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією і Словаччиною щодо імпорту української агропродукції в ЄС. Зокрема, ЄК запропонувала "виняткові захисні заходи" для чотирьох видів агропродукції: пшениці, кукурудзи, ріпаку і насіння соняшнику. Водночас проводитимуть захисні розслідування щодо деяких інших продуктів з України, включно із соняшниковою олією.

Євросоюз також виділить пакет підтримки в розмірі €100 млн для постраждалих фермерів у п'яти країнах-членах. В обмін на це Болгарія, Угорщина, Польща і Словаччина скасують односторонні заходи щодо заборони імпорту української агропродукції.