Одна з атак РФ знищила 60 тис. тонн українського зерна. Його було досить, щоб прогодувати 270 тис. осіб протягом року – Томас-Грінфілд

Томас-Грінфілд закликала Путіна зупинити "брутальну" російську агресію проти України
Фото: EPA
Про це постпред США при ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила під час скликаного Україною засідання Ради Безпеки ООН 26 липня, яке транслювала пресслужба ООН на офіційному сайті організації.

Вона назвала дії країни-окупанта РФ жорстокими та безжальними, вказавши, що Україна платить "найвищу ціну".

"Атаки Росії мають глобальні наслідки. Це напади на глобальні продовольчі постачання, на всіх тих, хто відчуває голод, недоїдання і брак їжі, особливо у тих частинах світу, які найменше можуть собі це дозволити", – наголосила представниця США.

Томас-Грінфілд звернула увагу на удари РФ по Одесі та інших портових містах України, зафіксовані протягом останнього тижня.

Вона нагадала, що одна з російських атак (по порту Чорноморськ) знищила 60 тис. тонн зерна. За словами Томас-Грінфілд, його було б досить, щоб прогодувати 270 тис. людей протягом року.

Дипломатка наголосила, що після ударів по Одесі та Чорноморську протягом двох днів, 23-го і 24 липня, Росія також завдавала ударів по українських портах на Дунаї, знищивши зернову інфраструктуру в порту Рені, який розташований "через річку" від Румунії. А в порту Чорноморськ, який забезпечує майже 70% експорту української пшениці у країни, що розвиваються, знадобиться щонайменше рік для відновлення інфраструктури, зазначила Томас-Грінфілд.

"Світ розплачується за варварські атаки Росії. Тож не говорімо про "обидві сторони" (низка країн, які виступали на Радбезі, зокрема Китай, закликали до відповідальної поведінки "обидві сторони" – і РФ, і Україну, на що відреагувала дипломатка. "ГОРДОН") у цьому питанні. Тільки одна країна використовує продовольство як зброю", – зазначила постпред США.

У зв'язку із цим вона закликала країни ООН спільно докласти зусиль, щоб спонукати РФ припинити атаки проти глобальної продовольчої безпеки, а також продовжити, розширити та повністю реалізувати Чорноморську зернову ініціативу.

"Ми маємо надалі притягувати Росію до відповідальності за її неспровоковану незаконну війну проти України", – додала Томас-Грінфілд.

Вона вказала, що Радбезу ООН "час діяти", оскільки дії РФ перетворилися на нагальну проблему для світової безпеки.

"Українському народу потрібен мир, світові потрібен мир. Президенте [країни-окупанта РФ Володимире] Путін, вашій зброї давно час замовкнути. Відведіть свої війська і припиніть свою брутальну агресію", – резюмувала Томас-Грінфілд.

Томас-Грінфілд також нагадала, що 26 липня Росія "витратила час Ради Безпеки", попросивши про "так зване засідання" для обговорення "утисків" УПЦ в Україні.

"Це іронічно, враховуючи, що російські війська практично зруйнували Спасо-Преображенський собор в Одесі, обстрілявши його ракетам. Об'єкти культурної спадщини знищують, і це абсолютно ганебно", – підкреслила постпред США.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська та Південного. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.

17 липня у Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо буде виконано домовленості, які стосуються інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.

Президент України Володимир Зеленський 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу та Ердогану листи із пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди" без РФ. Росія оголосила всі кораблі, які йдуть в українські порти, законними військовими цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які йдуть у російські та тимчасово окуповані українські порти) і кілька днів поспіль обстрілювала інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".

Унаслідок одного з російських ударів по порту Чорноморськ було знищено 60 тис. тонн зерна, проінформували в Мінагрополітики. Для повноцінного відновлення постраждалих унаслідок атаки об'єктів знадобиться щонайменше рік, додали у відомстві. Президент України Володимир Зеленський уточнив, що знищене зерно було призначене для доправлення в Китай.