Самих декларацій не достатньо. Прем'єр-міністр Чехії закликав Євросоюз діяти стосовно Білорусі
Чеський прем'єр Андрей Бабіш закликав уряди країн – членів Європейського союзу діяти стосовно ситуації в Білорусі, а не просто затверджувати декларації.
Євросоюз має відреагувати на події в Білорусі, пов'язані з президентськими виборами, конкретними діями, а не просто ухваленням декларацій. Про це заявив прем'єр-міністр Чехії Андрей Бабіш на спільній пресконференції з держсекретарем США Майком Помпео у Празі, повідомило чеське видання Novinky.
Бабіш сказав, що білоруси мають таке саме право на свободу і демократію, як і інші, а режим Олександра Лукашенка "так само неприйнятний, як те, що відбувається на вулицях".
Він сказав, що не міг собі уявити, щоб щось схоже на ситуацію в Білорусі, відбувалося в Європі, тому чекає заходів стосовно білоруського уряду з боку Євросоюзу. Яких конкретно заходів, прем'єр Чехії не уточнив.
У Білорусі 9 серпня відбувся основний день голосування на президентських виборах. Згідно з попередніми результатами Центрвиборчкому країни, за Лукашенка проголосувало 80,2% виборців, за опозиційну кандидатку Світлану Тихановську – 9,9%. Канопацьку підтримало 1,68%, Дмитрієва – 1,21%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Кількох суперників Лукашенка до участі у виборах не допустили: дипломата Валерія Цепкала не зареєстрували, і він покинув країну, банкіра Віктора Бабарика заарештували за підозрою у фінансових злочинах, а чоловіка Тихановської – опозиційного блогера Сергія Тихановського – за підозрою у застосуванні насильства щодо співробітників міліції. Після цього сама Тихановська стала вести кампанію і зареєструвалася як кандидатка.
Після закриття виборчих дільниць у кількох містах Білорусі почалися протести, наймасовіші – в Мінську. Для розгону протестувальників у центрі столиці силовики застосовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Точної кількості постраждалих не називали; за даними правозахисників, їх десятки. 10 серпня в Мінську загинув один з активістів.
У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб , 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня кількість затриманих перевищила тисячу. Їм інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
11 серпня стало відомо, що Тихановська покинула Білорусь, вона з дітьми перебуває в Литві. У штабі кандидатки у президенти заявили, що її вивезли за вказівкою влади Білорусі. Днем раніше вона оскаржила в ЦВК результати виборів.