Операцію з отруєння російського письменника Бикова могли координувати із Сочі – Грозєв

Бикова отруїли у квітні 2019 року
Фото: Дмитрий Львович Быков / Facebook

Операцію з отруєння російського письменника Дмитра Бикова могли координувати із Сочі. Про це керівник відділу розслідувань видання Bellingcat Христо Грозєв сказав 10 червня в ефірі "Эха Москвы".

За словами Грозєва, підозрюваний журналістами в отруєнні Бикова співробітник ФСБ Валерій Сухарьов після початку операції вилетів у Сочі без зворотного квитка.

"Він вилетів у Сочі тоді, коли почалася ця операція. У нього не було зворотного квитка, і він собі купив квиток лише 16 квітня [2019 року] буквально в ту хвилину, коли приземлявся літак в Уфі (під час цього рейсу Бикову стало зле. – "ГОРДОН"). Наша основна гіпотеза, що саму операцію контролювали із Сочі, тому що людина, яка точно була прив'язана до цієї операції й до операції [опозиціонера Олексія] Навального, просиділа там увесь цей час і повернулася, коли було зрозуміло, що його (Бикова) вже отруїли", – зазначив Грозєв.

Грозєв також сказав, що розслідувачі довго не могли зрозуміти, чому метою для атаки став Биков.

"На жаль, мотивів ми не можемо виявити, крім найстрашнішого: сам факт його популярності й антисистемність стає достатнім", – зазначив журналіст.

Грозєв згадав інтерв'ю колишнього соратника російського бізнесмена Євгена Пригожина Андрія Михайлова "Новой газете", який назвав письменника "другим за вагомістю" опозиційним діячем після Олексія Навального.

Контекст:

16 квітня 2019 року Бикову стало зле в літаку, що летів із Єкатеринбурга в Уфу. Після прибуття його госпіталізували, у лікарні його ввели в медикаментозну кому, а потім перевезли в Москву. За п'ять днів письменник прийшов до тями.

Про можливу причетність спецслужб до отруєння Бикова в червні 2021 року повідомили журналісти-розслідувачі Bellingcat і The Insider. Вони з'ясували, що за рік до замаху за Биковим вели стеження, у якому брали участь співробітники Інституту криміналістики ФСБ та Служби із захисту конституційного ладу (2-га служба ФСБ). Це були Іван Осипов, Володимир Паняєв і Валерій Сухарьов, який користувався паспортом на ім'я Микола Горохов. Ця сама група брала участь в отруєнні Навального.

Маршрути пересувань феесбешників збігалися з регіональними поїздками Бикова країною. Журналісти припускають, що схема отруєння могла бути такою самою, як і з Навальним: отруту нанесли на особисті речі в номері готелю Domina, поки Биков був на диктанті у прилеглому кінотеатрі. Однак наступні два дні з Биковим усе було гаразд і він 15 квітня полетів із Новосибірська до Єкатеринбурга. Розслідувачі висунули припущення, що той самий отруєний одяг письменник надів тільки після прильоту в Єкатеринбург.

Двоє з названих у розслідуванні співробітників ФСБ – Паняєв і Осипов – фігурують у розслідуванні журналістів про отруєння Навального. У серпні 2020 року вони прилетіли до Новосибірська, а потім і в Томськ услід за політиком.

Навальний із серпня 2020 року проходив лікування й реабілітацію в Німеччині після отруєння бойовою речовиною класу "Новачок". Літак, яким він летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську 20 серпня через погіршення стану політика. Навальний спочатку перебував у лікарні в Омську, а 22 серпня його доправили до берлінської клініки "Шаріте". Політик був у комі 18 днів. Опозиціонер вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна.

У лютому цього року журналісти Bellingcat і The Insider заявили, що співробітники ФСБ із групи отруйників Навального можуть бути причетними до ще одного отруєння – опозиціонера Володимира Кара-Мурзи.