Орбан заявив, що в ЄС немає жодного лідера, який бажає розв'язати конфлікт із Росією

Угорщина є членом НАТО, але може підтримувати добрі відносини з Росією, заявив Орбан

Фото: EPA

Угорщина виступає за продовження діалогу між європейськими країнами та РФ і зацікавлена у тому, щоб не допустити нової холодної війни. Про це 1 лютого у Москві на спільній пресконференції з президентом РФ Володимиром Путіним заявив прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, повідомляє ТАСС.

Орбан назвав свій візит до Росії "миротворчим" і заявив, що "Євросоюз є єдиним, це означає, що немає жодного керівника в ЄС, який хотів би розв'язати конфлікт із Росією".

Для врегулювання конфлікту у відносинах між РФ та країнами Заходу угорський прем'єр-міністр запропонував використати у політиці "угорську модель".

"Ми є членами НАТО і Євросоюзу, проте можемо підтримувати чудові відносини з Росією", – пояснив Орбан.

Депутати Європарламенту розкритикували зустріч Орбана з Путіним. Депутат Європарламенту від Угорщини Мартон Дьєндьєші заявив, що Орбан підриває спільні рішення Брюсселя, а депутатка від Франції Наталі Луазо попередила угорського прем'єра, що він не має ставити під загрозу єдність Євросоюзу.

Контекст:

Візит Орбана у РФ відбувся на тлі накопичення російських військ біля кордону РФ з Україною та інформації про ймовірне нове вторгнення Росії на територію України.

У вересні 2018 року з'явився проєкт резолюції Європарламенту з рекомендацією позбавити Угорщину права голосу в Раді ЄС. У Європарламенті заявляли, що Будапешт не дотримується цінностей Євросоюзу.

Того самого місяця Орбан попросив Путіна постачати газ до Угорщини в обхід України. За його словами, Росія може продовжити газопровід "Турецький потік", щоб газу не постачали через територію України.

У вересні 2020 року Орбан назвав нерозумною санкційну політику ЄС щодо Росії за анексію Криму. Він заявив, що з Росією потрібно бути жорсткими у військовому плані, але одночасно зберігати торговельні відносини.

У липні 2021 року стало відомо, що сербська компанія Srbijagas та угорська FGSZ завершили будівництво лінійної частини газопроводу "Балканський потік", яким Угорщина зможе отримувати російський газ в обхід України. 27 вересня угорська державна енергетична група MVM CEEnergy Zrt уклала угоду з "Газпромом" про постачання російського газу на період до 2036 року.

У МЗС України заявляли, що здивовані та розчаровані рішенням Угорщини, а також попередили про намір звернутися до Єврокомісії щодо цього. Голова "Оператора газотранспортної системи України" Сергій Макогон повідомив, що транзит газу до Угорщини через Україну може повністю припинитися попри контракт, що діє до 2024 року.

Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто у відповідь на критику угоди звинуватив Київ у "втручанні" у внутрішні справи Угорщини, оскільки не вважає постачання російського газу політичним питанням. Він заявляв, що "глибоко обурений рішенням українського уряду оскаржити цю угоду в Європейській комісії".

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба після цього назвав ударом дії Будапешта. Київ та Будапешт мають розглянути шляхи для подальшої співпраці у сфері енергетики та виробити "оптимальні рішення для нейтралізації загроз цієї угоди", вважають у МЗС.