"Оцінив його жарт". Токаєв відповів Лукашенку на пропозицію вступити в союз із РФ і отримати ядерну зброю
Напередодні невизнаний глава Білорусі Олександр Лукашенко сказав російським ЗМІ, що Казахстану варто приєднатися до Союзної держави Росії й Білорусії. На його думку, зараз у них є "унікальний шанс, щоб об'єднатися", і тоді "буде ядерна зброя на всіх".
Токаєв відповів, що "гідно оцінив його жарт".
"Я думаю, що потреби в цьому немає, оскільки є й інші інтеграційні об'єднання, насамперед Євразійський економічний союз. Щодо ядерної зброї, то вона нам не потрібна, оскільки ми приєдналися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї й Договору про заборону випробувань ядерної зброї. Ми залишаємося відданими зобов'язанням у межах цих міжнародних документів", – сказав президент Казахстану.
24 травня в Москві під час виступу на Євразійському економічному форумі Токаєв говорив, що відносини Росії й Білорусі є проблемою для інших країн, зокрема через їхню дуже тісну взаємодію.
"Концептуальна реальність (або специфіка), яку нам потрібно враховувати, – це наявність у межах Євразійського економічного союзу Союзної держави Білорусі й Росії. [...] Створення держави за формулою "дві країни – одна держава" з єдиним політичним, юридичним, військовим, економічним, валютним, культурним, гуманітарним простором, з єдиним союзним урядом, з єдиним союзним парламентом... Я перепрошую, і навіть ядерна зброя одна на двох зараз", – сказав він.
Контекст:
25 березня президент РФ Володимир Путін заявив, що Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі, попросив його розгорнути в країні тактичну ядерну зброю. За словами Путіна, будівництво сховища на території Білорусі закінчать до 1 липня. Путін стверджував, що поки йдеться не про передання ядерної зброї, а про підготовку носіїв ядерної зброї й екіпажів для них.
Приводом для такого кроку, за словами президента РФ, стала заява Великобританії про постачання Україні боєприпасів зі збідненим ураном. Водночас у Великобританії наголошували, що цей компонент не має нічого спільного з ядерною зброєю чи потенціалом і Росія "знає про це, але навмисно намагається дезінформувати". У НАТО розкритикували Путіна за "небезпечну й безвідповідальну" ядерну риторику.
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз може запровадити нові санкції, якщо Росія розмістить ядерну зброю на території Білорусі.
25 травня Лукашенко заявив, що російські тактичні ядерні боєприпаси вже почали переміщати в Білорусь у межах укладених із РФ домовленостей.