ПАРЄ може визнати вибори в Білорусі такими, що не відповідають міжнародним стандартам – Євгенія Кравчук

Кравчук розповіла, що частина українських делегатів у ПАРЄ готується підписати спільну заяву щодо виборів у Білорусі

Фото: Yevheniya Kravchuk / Facebook

Парламентська асамблея Ради Європи після оголошення офіційних результатів виборів президента Білорусі розпочала готувати заяву про визнання їх такими, що не відповідають міжнародним стандартам. Про це сказала народна депутатка України Євгенія Кравчук.

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) може визнати вибори в Білорусі такими, що не відповідають міжнародним виборчим стандартам і не відображають волі білоруського народу. Відповідну заяву вже готують, сказала в ефірі "Радіо Свобода" народна депутатка України, заступниця голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук.

"Планується зараз заява спільна в Парламентській асамблеї Ради Європи балтійських країн, деякі члени – не думаю, що всі – української делегації підпишуть, грузини", – сказала вона.

Кравчук уточнила, що в ПАРЄ хочуть визнати такими, що не відповідають демократичним стандартам, процес виборчої кампанії, голосування та підрахунку голосів на виборах.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п'ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав нинішній президент країни Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиціонерка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів одержала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.

Акції супроводжують сутички протестувальників та міліції. Наразі відомо про затримання приблизно 7 тис. демонстрантів, щонайменше двоє людей загинуло, сотні дістали травми і поранення. Їм інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.

За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей. Окрім Тарайковського, загинув іще один чоловік, якого 9 серпня затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в зачиненому автозаку, який прямував у СІЗО.

Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва й інші. У США та ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.

13 серпня стало відомо, що країни ЄС до кінця місяця теж готуються ввести санкції проти Білорусі у зв'язку із силовими методами влади країни щодо розгону протестувальників.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 14 серпня закликала ввести додаткові санкції проти влади Білорусі, які порушили демократичні цінності та права людини.

Президент Литви Гітанас Науседа сказав, що Лукашенко більше не є законним президентом Білорусі, тому що демократичних виборів у країні не було.