Перед проханням про допомогу у країн Організації Договору про колективну безпеку Токаєв провів перемовини з Лукашенком

Подробиці перемовин Лукашенка і Токаєва не наводять

Фото: president.gov.by (архів)

Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, 5 січня провів телефонні перемовини з президентом РФ Володимиром Путіним і президентом Казахстану Касим-Жомартом Токаєвим щодо ситуації у Казахстані. Про це повідомляє його пресслужба.

"Президент Білорусі спочатку з російським, а потім із казахським колегами провів консультації щодо ситуації у Казахстані", – ідеться у повідомленні.

Подробиць перемовин не наводять, у пресслужбі Кремля інформації про них немає, сайт президента Казахстану недоступний через те, що на тлі протестів у країні вимкнули інтернет.

Після перемовин з Лукашенком Токаєв звернувся до Організації Договору про колективну безпеку, до якої входять Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Росія і Таджикистан, з проханням допомогти впоратися з тим, що відбувається у країні.

Контекст:

Мітинги в Казахстані розпочалися 2 січня, коли сотні жителів Жанаозена, нафтового міста в Мангістауській області, вийшли до будівлі акімату з протестом проти підвищення цін на газ. Протестувальники вимагали знизити ціни на скраплений газ до 50 тенге (3,12 грн) за літр. 31 грудня 2021 року вартість газу в місті становила 100 тенге (6,23 грн), із 1 січня її підвищили до 120 тенге (7,48 грн).

Надалі протести розпочалися і в інших містах – Уральську, Атирау, Актобе, Алмати та Нур-Султані. Станом на 4 січня загальна кількість протестувальників сягнула приблизно 10 тис. осіб.

4 січня протести переросли в заворушення й сутички мітингувальників із правоохоронцями. В Алмати силовики почали застосовувати світлошумові гранати. Сотні людей було затримано

5 січня Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин та дизель.

Незважаючи на це рішення, протести у країні тривають. Мітингувальники, зокрема, вимагають усунення від влади першого президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва.

В Алмати протестувальники увірвалися в мерію, після чого там почалася пожежа. Повідомляють також про захоплення аеропорту в місті. Протестувальники захоплюють й інші адміністративні будівлі у Казахстані.

5 січня на всій території Казахстану було введено режим надзвичайного стану. У країні на тлі акцій протесту вимикали інтернет.

У МВС Казахстану заявили, що під час протестів та заворушень загинуло восьмеро правоохоронців. Про загиблих протестувальників офіційно не повідомляли.